Kentucky Delegation

This is one of the 45 delegations in the convention, accounting for 20 of 449 people who took part.

Members (20):

Name Visualize Details Delegations
Green Adams Visualize (August 20, 1812 — January 18, 1884) Green Adams, (uncle of George Madison Adams), a Representative from Kentucky; born in Barbourville, Knox County, Ky., August 20, 1812; pursued preparatory studies; studied law; was admitted to the bar and practiced; member of the State house of representatives in 1839; presidential elector on the Whig ticket in 1844; elected as a Whig to the Thirtieth Congress (March 4, 1847-March 3, 1849); was not a candidate for renomination in 1848; judge of the circuit court of Kentucky 1851-1856; elected as the candidate of the Opposition Party to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); was not a candidate for renomination in 1860; Sixth Auditor of the Treasury Department from April 17, 1861, to October 26, 1864; resumed the practice of law in Philadelphia; died in Philadelphia, Pa., January 18, 1884; interment in West Laurel Hill Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/A000036] Kentucky Delegation (This negotiation)
William C. Anderson Visualize (December 26, 1826 — December 23, 1861) William Clayton Anderson, (son of Simeon H. Anderson, nephew of Albert Gallatin Talbott), a Representative from Kentucky; born in Lancaster, Garrard County, Ky., December 26, 1826; attended private schools and was graduated from Centre College, Danville, Ky., in 1845; studied law; was admitted to the bar and commenced practice in Lancaster; moved to Danville, Boyle County, in 1847 and continued the practice of law; member of the State house of representatives 1851-1853; presidential elector on the American Party ticket of Fillmore and Donaldson in 1856; unsuccessful candidate for election in 1856 to the Thirty-fifth Congress; elected as a candidate of the Opposition Party to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); was not a candidate for renomination in 1860; elected as a Unionist to the State house of representatives in 1861; died, during the session of the legislature, at Frankfort, Ky., December 23, 1861; interment in Bell View Cemetery, Danville, Ky. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/A000237] Kentucky Delegation (This negotiation)
Francis M. Bristow Visualize (August 11, 1804 — June 10, 1864) Francis Marion Bristol, a Representative from Kentucky; born in Clark County, Ky., August 11, 1804; pursued preparatory studies; studied law; was admitted to the bar and commenced practice in Elkton; member of the State house of representatives 1831-1833; served in the State senate in 1846; delegate to the State constitutional convention in 1849; elected as a Whig to the Thirty-third Congress to fill the vacancy caused by the death of Presley Underwood Ewing and served from December 4, 1854, to March 3, 1855; elected as a candidate of the Opposition Party to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); was not a candidate for reelection in 1860; resumed the practice of law; member of the House Committee of Thirty-three appointed by the Speaker in December 1860 to consider proposals to avert the impending disaster and also attended the peace convention of 1861 held in Washington, D.C., in an effort to devise means to prevent the impending war; died in Elkton, Todd County, Ky., June 10, 1864; interment in the family burying ground. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/B000842] Kentucky Delegation (This negotiation)
John Y. Brown Visualize "(June 28th, 1835 -- January 11, 1904) John Young Brown was a(n) lawyer, member of a committee, governor, and American politician. John was born in Claysville, Hardin County, Kentucky. He studied law and was admitted to the bar in 1857. He was a member of the Douglas National Committee (1860) and Governor of Kentucky (1891 - 1895). Brown was elected as a Democrat to the 36th Congress (March 4, 1859 - March 3, 1861) but was not old enough until the second session, when he took his seat. John was also elected to the 40th and 43rd Congresses (March 4, 1873 - March 3, 1877), his seat, in the 40th Congress, was declared vacant because of alleged disloyalty, and he was censured by the U.S. House of Representatives (February 4, 1875) for use of unparliamentary language. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=B000933]" Kentucky Delegation (This negotiation) , Kentucky Delegation (United States Fifteenth Amendment)
Henry C. Burnett Visualize (October 25, 1825 — October 1, 1866) Henry Cornelius Burnett, a Representative from Kentucky; born in Essex County, Va., October 5, 1825; moved with his parents to Kentucky in early childhood; attended the common schools and an academy at Hopkinsville, Christian County; studied law; was admitted to the bar in 1847 and commenced practice in Cadiz, Ky.; clerk of the Trigg County circuit court 1851-1853; elected as a Democrat to the Thirty-fourth and to the three succeeding Congresses (March 4, 1855-December 3, 1861); expelled from the U.S. House of Representatives on December 3, 1861, for disloyalty to the Union; colonel of the Eighth Regiment, Kentucky Infantry, in the Confederate army during the Civil War; president of the Kentucky southern conference in Russellville, October 29, 1861, and of the sovereignty convention in Russellville, November 18, which passed an ordinance of secession and organized a state government; representative from Kentucky to the provisional Confederate congress and served from November 18, 1861, to February 17, 1862; elected as a senator from Kentucky to the first and second Confederate congresses and served from February 19, 1862, to February 18, 1865; resumed the practice of law; died in Hopkinsville, Ky., October 1, 1866; interment in East End Cemetery, Cadiz, Trigg County, Ky. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/B001120] Kentucky Delegation (This negotiation)
Samuel L. Casey Visualize (February 12, 1821 — August 25, 1902) Samuel Lewis Casey, a Representative from Kentucky; born near Caseyville, Union County, Ky., February 12, 1821; attended the country schools; engaged in mercantile pursuits; member of the State house of representatives 1860-1862; elected as a Unionist to the Thirty-seventh Congress to fill the vacancy caused by the expulsion of Henry C. Burnett and served from March 10, 1862, to March 3, 1863; retired from active business pursuits; died in St. Joseph, Mo., August 25, 1902; the remains were cremated and the ashes interred in Caseyville Cemetery, Caseyville, Ky. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/C000229] Kentucky Delegation (This negotiation)
John J. Crittenden Visualize (September 10, 1786 — July 26, 1863) John Jordan Crittenden, (uncle of Thomas Theodore Crittenden), a Senator and a Representative from Kentucky; born near Versailles, Woodford County, Ky., September 10, 1786; completed preparatory studies; attended Pisgah Academy, Woodford County, Ky., Washington College (now Washington and Lee University), Lexington, Va., and graduated from William and Mary College, Williamsburg, Va., in 1806; studied law; admitted to the bar and commenced practice in Woodford County, Ky., in 1807; attorney general of Illinois Territory 1809-1810; served in the War of 1812 as aide to the Governor; resumed the practice of law in Russellville, Ky.; member, State house of representatives 1811-1817, and served as speaker the last term; elected as a Democratic Republican to the United States Senate and served from March 4, 1817, to March 3, 1819, when he resigned; chairman, Committee on Judiciary (Fifteenth Congress); moved to Frankfort, Ky., in 1819; member, State house of representatives 1825, 1829-1832; appointed and was confirmed as United States district attorney in 1827, but was removed by President Andrew Jackson in 1829; nominated in 1828 by President John Quincy Adams as an Associate Justice of the Supreme Court of the United States, but was not confirmed by the Senate; again elected to the United States Senate as a Whig and served from March 4, 1835, to March 3, 1841; appointed Attorney General of the United States by President William Henry Harrison March to September 1841; appointed and subsequently elected as a Whig to the United States Senate to fill the vacancy caused by the resignation of Henry Clay and served from March 31, 1842, to June 12, 1848, when he resigned; chairman, Committee on Military Affairs (Twenty-seventh and Twenty-eighth Congresses); Governor of Kentucky 1848-1850, when he resigned; again appointed Attorney General by President Millard Fillmore 1850-1853; again elected to the United States Senate as a Whig (later American/Know-Nothing) and served from March 4, 1855, to March 3, 1861; chair, Committee on Revolutionary Claims (Thirty-sixth Congress); chair Committee on Foreign Affairs (Thirty-seventh Congress); elected as a Unionist to the Thirty-seventh Congress (March 4, 1861-March 3, 1863); was a candidate for reelection at the time of his death; died in Frankfort, Ky., July 26, 1863; interment in State Cemetery, Frankfort, Ky. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/C000912] Kentucky Delegation (This negotiation)
Garrett Davis Visualize (10 September, 1801 -- 22 September, 1872) Davis was an American lawyer and politician. Born in Mount Sterling, Ky., Davis studied law and was admitted to the bar in 1823. Davis was a member of the State house of representatives from 1833 to 1835. Davis was elected as a Whig to the Twenty-sixth and to the three succeeding Congresses and was later in 1861 elected as a Unionist to the United States Senate to fill the vacancy caused by the expulsion of John C. Breckinridge, and was reelected in 1867. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Kentucky Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Kentucky Delegation (This negotiation) , Kentucky Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Kentucky Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866)
George W. Dunlap Visualize (February 22, 1813 — June 6, 1880) George Washington Dunlap, a Representative from Kentucky; born at Walnut Hills, near Lexington, Fayette County, Ky., February 22, 1813; pursued preparatory studies; was graduated from Transylvania University, Lexington, Ky., in 1834; studied law; was admitted to the bar and commenced practice in Lancaster, Ky.; commissioner of the circuit court 1843-1874; member of the State house of representatives in 1853; elected as a Unionist to the Thirty-seventh Congress (March 4, 1861-March 3, 1863); chairman, Committee on Expenditures in the Department of the Navy (Thirty-seventh Congress); member of the border State convention in 1861; one of the managers appointed by the House of Representatives in 1862 to conduct the impeachment proceedings against West H. Humphreys, United States judge for the several districts of Tennessee; resumed the practice of law; died in Lancaster, Garrard County, Ky., on June 6, 1880; interment in Lancaster Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/D000542] Kentucky Delegation (This negotiation)
Henry Grider Visualize (16 July, 1796 -- September 6, 1866) Grider was an American lawyer and politician. Born in Garrard County, Grider studied law and was admitted to the bar. After serving in the War of 1812, Grider was a member of the State house of representatives in 1827 and 1831 and served in the State senate from 1833 to 1837. Grider was elected as a Unionist to the Thirty-seventh and Thirty-eighth Congresses and as a Democrat to the Thirty-ninth Congress and served from March 4th, 1843 until he died on September 7th, 1866. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Kentucky Delegation (This negotiation) , Kentucky Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Kentucky Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866)
Aaron Harding Visualize (20 February, 1805 -- 24 December, 1875) Harding was an American lawyer and politician. Born in Campbellsville, Taylor County, Ky., Harding studied law and was admitted to the bar in 1833. Harding was a member of the State house of representatives in 1840. Harding was elected as a Unionist to the Thirty-seventh and Thirty-eighth Congresses and as a Democrat to the Thirty-ninth Congress. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Kentucky Delegation (This negotiation) , Kentucky Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Kentucky Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866)
Robert Mallory Visualize (15 November, 1815 -- 11 August, 1885) Mallory was an American lawyer and politician. Born in Madison County, Va., Mallory studied law and was admitted to the bar in 1837. Mallory was elected as an Opposition Party candidate to the Thirty-sixth Congress and reelected as a Unionist to the Thirty-seventh and Thirty-eighth Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Kentucky Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Kentucky Delegation (This negotiation)
John W. Menzies Visualize (April 12, 1819 — October 3, 1897) John William Menzies, a Representative from Kentucky; born in Bryants Station, Bourbon County, Ky., April 12, 1819; attended the common schools and was graduated from the University of Virginia at Charlottesville in 1840; studied law; was admitted to the bar and commenced practice in Covington, Ky., in 1841; member of the State house of representatives in 1848 and 1855; elected as a Unionist to the Thirty-seventh Congress (March 4, 1861-March 3, 1863); resumed the practice of law in Covington; delegate to the Democratic National Convention in 1864; judge of the chancery court 1873-1893; again resumed the practice of law; died in Falmouth, Pendleton County, Ky., on October 3, 1897; interment in Linden Grove Cemetery, Covington, Ky. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/M000641] Kentucky Delegation (This negotiation)
Laban T. Moore Visualize (January 13, 1829 — November 9, 1892) Laban Theodore Moore, a Representative from Kentucky; born in Wayne County, Va. (now West Virginia), near Louisa, Ky., January 13, 1829; attended Marshall Academy in Virginia and was graduated from Marietta College in Ohio; attended Transylvania Law College at Lexington; was admitted to the bar in 1849 and commenced practice in Louisa, Ky.; unsuccessful candidate for election 1857 to the State house of representatives; elected as an Opposition Party candidate to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); was not a candidate for renomination in 1860; during the Civil War raised and enlisted the Fourteenth Regiment, Kentucky Volunteer Infantry, of which he was elected colonel November 19, 1861, and resigned January 1, 1862; moved to Catlettsburg, where he resumed the practice of law; became a Democrat after the war; member of the State senate in 1881; member of the State constitutional convention in 1890 and 1891; died in Catlettsburg, Boyd County, Ky., November 9, 1892; interment in Ashland Cemetery, Ashland, Ky. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/M000907] Kentucky Delegation (This negotiation)
Samuel O. Peyton Visualize (January 8, 1804 — January 4, 1870) Samuel Oldham Peyton,a Representative from Kentucky; born in Bullitt County, Ky., January 8, 1804; completed preparatory studies; was graduated from the medical department of Transylvania University, Lexington, Ky., in 1827 and began practice in Hartford, Ohio County, Ky.; member of the State house of representatives in 1835; elected as a Democrat to the Thirtieth Congress (March 4, 1847-March 3, 1849); unsuccessful candidate for reelection in 1848 to the Thirty-first Congress; elected to the Thirty-fifth and Thirty-sixth Congresses (March 4, 1857-March 3, 1861); unsuccessful candidate for renomination in 1860; resumed the practice of medicine; died in Hartford, Ky., January 4, 1870; interment in Oakwood Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/P000284] Kentucky Delegation (This negotiation)
Lazarus W. Powell Visualize (6 October, 1812 -- 3 July, 1867) Powell was an American lawyer and politician. Born in Henderson, Henderson County, Ky., Powell studied law and was admitted to the bar in 1835. Powell was a member of the State house of representatives in 1836 and was the governor of Kentucky from 1851 to 1855. Powell was elected as a Democrat to the United States Senate and served from March 4th, 1859 to March 3th, 1865. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Kentucky Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Kentucky Delegation (This negotiation)
William E. Simms Visualize (January 2, 1822 — June 25, 1898) William Emmett Simms, a Representative from Kentucky; born near Cynthiana, Harrison County, Ky., January 2, 1822; attended the public schools, and was graduated from the law department of Transylvania University, Lexington, Ky., in 1846; was admitted to the bar in 1846 and commenced practice in Paris, Bourbon County, Ky.; served as captain throughout the Mexican War; member of the State house of representatives 1849-1851; was elected as a Democrat to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); unsuccessful candidate for reelection in 1860 to the Thirty-seventh Congress; on October 21, 1861, was appointed to the temporary rank of colonel in the Confederate Army; appointed lieutenant colonel in the Provisional Army of the Confederate States, December 24, 1861, and was assigned to the First Battalion, Kentucky Cavalry; resigned February 17, 1862, having been chosen Senator from Kentucky to the Confederate States Congress; member of the Senate of the First and Second Confederate Congresses and also served in President Davis' Cabinet; engaged in agricultural pursuits; died on his estate, ``Mount Airy,'' near Paris, Bourbon County, Ky., June 25, 1898; interment in Paris Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/S000421] Kentucky Delegation (This negotiation)
John W. Stevenson Visualize (May 4, 1812 — August 10, 1886) Stevenson was an American politician and lawyer. John White Stevenson was born in Richmond, Virginia and moved to Kentucky in 1841. He graduated from the University of Virginia at Charlottesville and was admitted to the bar. After moving to Kentucky in 1841, Stevenson served in the State House of Representatives (1845-1849) and as a delegate to the State constitutional convention (1849). He worked as a commissioner appointed to revise the law codes of the State from 1850 to 1851. Stevenson was first elected as a Democrat to the United States House of Representatives and served as a Representative from March 4, 1857 to March 3, 1861. He was elected to be lieutenant governor of Kentucky and became Governor of Kentucky from 1868 to 1871, when he resigned after being elected to the United States Senate. He served a second time in Congress, this time in the Senate, from March 4, 1871 to March 3, 1877. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/S000894] Kentucky Delegation (This negotiation)
William H. Wadsworth Visualize (4 July, 1821 -- 2 April, 1893) Wadsworth was an American lawyer and politician. Born in Maysville, Mason County, Ky., Wadsworth studied law and was admitted to the bar in 1844. Wadsworth was a member of the State senate from 1853 to 1856. During the Civil War, Wadsworth served as an aide to General Nelson at the Battle of Ivy Mountain. Wadsworth was elected as a Unionist to the Thirty-seventh and Thirty-eighth Congresses and as a Republican to the Forty-ninth Congress. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Kentucky Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Kentucky Delegation (This negotiation)
Charles A. Wickliffe Visualize (June 8, 1788 — October 31, 1869) Charles Anderson Wickliffe, (grandfather of Robert Charles Wickliffe, grandfather of John Crepps Wickliffe Beckham), a Representative from Kentucky; born near Springfield, Washington County, Ky., June 8, 1788; completed preparatory studies; studied law; was admitted to the bar in 1809 and commenced practice in Bardstown; served in the War of 1812; was aide to General Winlock; member of the State house of representatives in 1812 and 1813; again entered the Army as aide to General Caldwell; again a member of the State house of representatives in 1822, 1823, and 1833-1835, and served as speaker in 1834; elected as a Jackson Republican to the Eighteenth Congress; reelected as a Jacksonian to the Nineteenth through the Twenty-second Congresses (March 4, 1823-March 3, 1833); chairman, Committee on Public Lands (Twenty-first and Twenty-second Congresses); was not a candidate for renomination; one of the managers appointed by the House of Representatives in 1830 to conduct the impeachment proceedings against James H. Peck, United States judge for the district of Missouri; Lieutenant Governor in 1836; became Governor upon the death of Governor Clark and served from October 5, 1839, to September 1840; Postmaster General from October 13, 1841, to March 6, 1845; sent on a secret mission by President Polk to the Republic of Texas in 1845; member of the State constitutional convention in 1849; member of the peace conference held at Washington, D.C., in 1861 in an effort to devise means to prevent the impending war; elected as a Unionist to the Thirty-seventh Congress (March 4, 1861-March 3, 1863); did not seek renomination; unsuccessful candidate for Governor in 1863; delegate to the Democratic National Convention in 1864; died near Ilchester, Md., October 31, 1869; interment in Bardstown Cemetery, Bardstown, Ky. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/W000442] Kentucky Delegation (This negotiation)