Kentucky Delegation

This is one of the 45 delegations in the convention, accounting for 13 of 329 people who took part.

Members (13):

Name Visualize Details Delegations
George M. Adams Visualize "(December 20, 1837 -- April 6, 1920) George Madison Adams was a(n) lawyer, clerk, soldier, register, secretary of state, commissioner of a railroad, United States Pension agent, and American politician. He was born in Barbourville, Knox County, Kentucky. Adams was a clerk of the circuit court of Knox County, Kentucky (1859-1861), appointed register of the Kentucky land office by Governor J. Proctor Knott (1884 -1887), appointed secretary of state for Kentucky by Governor Simon Buckner (1887 -1891), appointed Kentucky state railroad commissioner (1891) and was appointed United States pension Agent at Louisville by President Cleveland (1894 - 1898). George served in the Civil war where he raised a company of volunteers, was captain of Company H 7th Regiment Kentucky Volunteer Infantry (1861 - 1863), and was commissioned paymaster with the rank of major. He was elected as a clerk of the United States House of Representatives for the 44th, 45th, and 46th Congresses (December 6, 1875 - December 5, 1881). Adams was elected as a Democrat to the 40th, 41st, 42nd, and 43rd Congresses (March 4, 1867 - March 3, 1875) and was not elected to the 44th Congress. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=A000035]" Kentucky Delegation (This negotiation)
James B. Beck Visualize "(February 13, 1822 -- May 3, 1890) James Burnie Beck was a(n) lawyer, member of a commission, and American politician. Beck was born in Dumfriesshire, Scotland and immigrated to Lexington, Kentucky (1843). He studied law and was admitted to the bar. He was appointed as a member of the commission to define the boundary line between Maryland and Virginia. James was elected as a Democrat to the 40th, 41st, 42nd, and 43rd Congresses (March 4, 1867 - March 3, 1875). Beck was also elected to the United States Senate in 1876, 1882, and 1888 (March 4, 1877 - his death May 3, 1890) where he served as chairman of the Democratic Conference (1885 - 1890) and as Chairman on the Committee on Transportation Routes to the Seaboard (46th Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=B000289]" Kentucky Delegation (This negotiation)
John Y. Brown Visualize "(June 28th, 1835 -- January 11, 1904) John Young Brown was a(n) lawyer, member of a committee, governor, and American politician. John was born in Claysville, Hardin County, Kentucky. He studied law and was admitted to the bar in 1857. He was a member of the Douglas National Committee (1860) and Governor of Kentucky (1891 - 1895). Brown was elected as a Democrat to the 36th Congress (March 4, 1859 - March 3, 1861) but was not old enough until the second session, when he took his seat. John was also elected to the 40th and 43rd Congresses (March 4, 1873 - March 3, 1877), his seat, in the 40th Congress, was declared vacant because of alleged disloyalty, and he was censured by the U.S. House of Representatives (February 4, 1875) for use of unparliamentary language. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=B000933]" Kentucky Delegation (This negotiation) , Kentucky Delegation (The Road to Civil War)
Garrett Davis Visualize (10 September, 1801 -- 22 September, 1872) Davis was an American lawyer and politician. Born in Mount Sterling, Ky., Davis studied law and was admitted to the bar in 1823. Davis was a member of the State house of representatives from 1833 to 1835. Davis was elected as a Whig to the Twenty-sixth and to the three succeeding Congresses and was later in 1861 elected as a Unionist to the United States Senate to fill the vacancy caused by the expulsion of John C. Breckinridge, and was reelected in 1867. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Kentucky Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Kentucky Delegation (This negotiation) , Kentucky Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Kentucky Delegation (The Road to Civil War)
Jacob Golladay Visualize "(January 19, 1819 -- May 20, 1887) Jacob Shall Golladay was a(n) public servant and American politician. Jacob was born in Lebanon, Wilson County, Tennessee and moved to Kentucky in 1845. He was member of the State house of representatives (1851 - 1853) and member of the State senate (1853 - 1855). He was elected as a Democrat to the 40th Congress to fill the vacancy caused by the death of Elijah Hise. He was reelected to the 41st Congress when he resigned (December 5, 1867 - February 28, 1870). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=G000271]" Kentucky Delegation (This negotiation)
Asa Grover Visualize "(February 18, 1819 -- July 20, 1887) Asa Porter Grover was a(n) teacher, lawyer, public servant, and American politician. Asa was born close to Phelps, Ontario county, New York and moved to Danville, Kentucky in 1837. He studied law and was admitted to the bar in 1843. Grover was a member of the State senate (1857 - 1865) and member of the Democratic State Convention (1863). He was elected as a Democrat to the 40th Congress (March 4, 1867 - March 3, 1869) [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=G000503]" Kentucky Delegation (This negotiation)
James Guthrie Visualize "(December 5, 1792 -- March 13, 1869) James Guthrie was a lawyer, road and railroad builder, president of a university, president of a railroad and canal company, and an American politician. Guthrie was born near Bardstown, Nelson County, Kentucky. He studied law and was admitted to the bar in 1817. He was appointed Commonwealth attorney (1820) and was a member of the State house of representatives (1827 -1831). He was also a state senator from 1831-1840. He was a delegate and president to the Kentucky Constitutional Convention in 1849 and he was founder and president of the University of Louisville. He was appointed Secretary of Treasury by President Franklin Pierce (1853-1857), vice and president of Louisville Nashville Railroad Company, and president of the Louisville-Portland Canal Company. He was also apart of the peace convention of 1861, in Washington D.C. to help stop the Civil War. He was unsuccessful for election to the United States Senate in 1835. He was elected as a Democrat to the United States Senate from March 4, 1865 to February 7, 1868 when he resigned because of failing health. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present'. available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=G000534]" Kentucky Delegation (This negotiation) , Kentucky Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866)
Elijah Hise Visualize "(July 4, 1802 -- May 8, 1867) Elijah Hise was a(n) lawyer, judge, public servant, Charge d'Affaires, and American politician. Hise was born in Allegheny County, Pennsylvania and moved to Russellville, Logan County, Kentucky. He studied law and was admitted to the bar. Elijah was a member of the state house of representatives (1829), unsuccessful candidate for lieutenant governor (1836), chief justice of the court of appeals of Kentucky, and Charge d'Affaires to Guatemala (March 31, 1848 - June 21, 1849). He was elected as a Democrat to the 39th Congress to fill the vacancy caused by the death of Henry Grider and reelected to the 40th Congress (December 3, 1866 - to his death May 8, 1867). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=H000644]" Kentucky Delegation (This negotiation) , Kentucky Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866)
Thomas L. Jones Visualize "(January 22, 1819 -- June 20, 1887) Thomas Laurens Jones was a(n) lawyer, public servant, and American politician. Thomas was born in White Oak, Rutherford County, North Carolina and moved to Newport, Kentucky in 1849. He served as a member of the state house of representatives (1853-1855). Jones was elected as a Democrat to the 40th, 41st, and 44th Congresses (March 4, 1867 - March 3, 1871 & March 4, 1875 - March 3, 1877) and was not reelected in 1870. During his time on Congress, he served as chairman on the Committee on Railways and Canals (44th Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=J000253]" Kentucky Delegation (This negotiation)
J. Proctor Knott Visualize "(August 29, 1830 -- June 18, 1911) James Proctor Knott was a(n) lawyer, public servant, professor, dean, governor, and American politician. Knott was born in Raywick, Marion County, Kentucky. He studied law and was admitted to the bar in 1851. He was a member of the Missouri House of representatives (1857 - August 1859), attorney general of Missouri (1859 and 1860), governor of Kentucky (1883- 1887), delegate to the State constitutional convention in 1891 and dean of Centre College's law school (1894 - 1901). James was elected as a Democrat to the 40th, 41st, 44th, 45th, 46th, and 47th Congresses (March 4, 1867 - March 3, 1871 & March 4, 1875 - March 3, 1883), and declined to be a candidate for renomintion in 1870 and 1882. During his time on Congress he served as Chairman on the Committee on the Judiciary (44th - 47th Congresses and as one of the managers appointed by the House in 1876 to conduct impeachment proceedings against William W. Belknap. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=K000290]" Kentucky Delegation (This negotiation)
Thomas C. McCreery Visualize "(December 12, 1816 -- July 10, 1890) Thomas Clay McCreery was a(n) lawyer, public servant, farmer, and American politician. McCreery was born near Owensboro, Daviess County, Kentucky. He studied law and was admitted to the bar. He was a presidential elector on the Democratic tickets (1852, 1856, and 1860). Thomas was elected as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy caused by James Guthrie's resignation (February 19, 1868 - March 3, 1871). He was also elected to the United States Senate in 1872 (March 4, 1873 - March 3, 1879). He was not a successful candidate for election in 1842, 1844, and declined to run for reelection. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=M000385]" Kentucky Delegation (This negotiation)
Samuel McKee Visualize "(November 5, 1833 -- December 11, 1898) Samuel McKee was a lawyer, soldier, pension agent, and American politician. McKee was born near Mountain Sterling, Montgomery County, Kentucky. Samuel studied law and was admitted to the bar in 1858. He served in the Union Army during the Civil War as a captain of the 14th Regiment and in the Kentucky Volunteer Cavalry. He was a delegate to the Sothern Loyalty Convention at Philadelphia in 1866 and was a pension agent in Louisville (1869-1871). McKee was elected as a Unconditional Unionist to the 39th Congress (March 4, 1865 - March 3, 1867) and successfully contested as a Republican the election of John D. Young to the 40th Congress (June 22, 1868 - March 3, 1869). He was not a candidate for renomination. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present'. available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=M000497]" Kentucky Delegation (This negotiation) , Kentucky Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866)
Lawrence S. Trimble Visualize "(August 26, 1825 -- August 9, 1904). Lawrence Strother Trimble was a lawyer, judge, president of a railroad company, and American politician. Trimble studied law and was admitted to the bar in 1847. He was a judge of equity and criminal court of the first judicial circuit of Kentucky (1856 - 1860) and was president of the New Orleans & Ohio Railroad Company (1860-1865). Trimble was a member of the State house of representatives (1851 and 1852). Lawrence was an unsuccessful candidate for the 38th Congress. He was elected as a Democrat to the 39, 40th, and 41st Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1871) and was not reelected in 1870. [Source: 'Biographical directory of the United States Congress 1774 - Present', https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=T000375]" Kentucky Delegation (This negotiation) , Kentucky Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866)