J. Proctor Knott

Quill platform ID: p11352.

"(August 29, 1830 -- June 18, 1911) James Proctor Knott was a(n) lawyer, public servant, professor, dean, governor, and American politician. Knott was born in Raywick, Marion County, Kentucky. He studied law and was admitted to the bar in 1851. He was a member of the Missouri House of representatives (1857 - August 1859), attorney general of Missouri (1859 and 1860), governor of Kentucky (1883- 1887), delegate to the State constitutional convention in 1891 and dean of Centre College's law school (1894 - 1901). James was elected as a Democrat to the 40th, 41st, 44th, 45th, 46th, and 47th Congresses (March 4, 1867 - March 3, 1871 & March 4, 1875 - March 3, 1883), and declined to be a candidate for renomintion in 1870 and 1882. During his time on Congress he served as Chairman on the Committee on the Judiciary (44th - 47th Congresses and as one of the managers appointed by the House in 1876 to conduct impeachment proceedings against William W. Belknap. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=K000290]"

Member of Kentucky Delegation—United States Fifteenth Amendment.

Resources (0):

Resource Collections (0):

None

Resource Items (0):

None