Ohio Delegation

This is one of the 45 delegations in the convention, accounting for 33 of 449 people who took part.

Members (33):

Name Visualize Details Delegations
William Allen Visualize (August 13, 1827 — July 6, 1881) William Allen, a Representative from Ohio; born near Hamilton, Butler County, Ohio, August 13, 1827; attended the public schools; taught school; studied law; admitted to the bar in 1849 and commenced practice in Greenville, Ohio, in 1850; prosecuting attorney of Darke County 1850-1854; elected as a Democrat to the Thirty-sixth and Thirty-seventh Congresses (March 4, 1859-March 3, 1863); chairman, Committee on Expenditures in the Department of the Interior (Thirty-seventh Congress); declined to be a candidate for renomination in 1862; resumed the practice of law; affiliated with the Republican Party at the close of the Civil War; appointed judge of the court of common pleas of the second judicial district in 1865; declined the Republican nomination for election to the Forty-sixth Congress in 1878 because of failing health; interested in banking until his death in Greenville, Darke County, Ohio, July 6, 1881; interment in Greenville Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/A000149] Ohio Delegation (This negotiation)
James M. Ashley Visualize (14 November, 1824 -- 16 September, 1896) Ashley was an American businessman and politician. Born in Pittsburgh, Pa., Ashley moved to Ohio in 1849. Ashley was elected as a Republican to the Thirty-sixth and to the four succeeding Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment)
John A. Bingham Visualize "(Janurary 21, 1815 -- March 19, 1900) John Armor Bingham was a printer, lawyer, judge, special counsel, minister, and American politician. Bingham was born in Mercer, Mercer County, Pennsylvania and moved to Ohio. Bingham studied law and was admitted to the bar in 1840. He was district attorney for Tuscarawas County, Ohio (1864-1849), appointed by President Lincoln as judge advocate of the Union Army with the rank of major (1864), appointed solicitor of the court of claims, United States Judge for several districts of Tennessee, and was a Minister to Japan (May 31, 1873 - July 2, 1885). Bingham was a special judge advocate in the trial of the conspirators against the life of President Lincoln, manager appointed by House in 1862 to conduct impeachment proceedings against West H. Humphreys, and in the proceedings against Andrew Johnson (1868). John was elected as an Opposition Party candidate to the 34th Congress and as a republican to the 36th, 37th, 39th, 40th, 41st, and 42nd Congresses (March 4, 1855 - March 3, 1863 & March 4, 1865 - March 3, 1873), was not successful in renomination in 1872 and 1862. During his time in Congress, he served on the Committee on the Judiciary (41st and 42nd Congresses) [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=B000471]" Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Ohio Delegation (This negotiation)
Harrison G. Blake Visualize (March 17, 1818 — April 16, 1876) Harrison Gray Otis Blake, a Representative from Ohio; born in Newfane, Windham County, Vt., March 17, 1818; moved to Salem, N.Y., and in 1830 to Guilford, Medina County, Ohio; attended the public schools; studied medicine at Seville for one year; moved to Medina in 1836 and engaged in mercantile pursuits; also studied law; was admitted to the bar and commenced practice in Medina; member of the State house of representatives in 1846 and 1847; member of the State senate in 1848 and 1849, serving as its president; elected as a Republican to the Thirty-sixth Congress to fill the vacancy caused by the death of Cyrus Spink; reelected to the Thirty-seventh Congress and served from October 11, 1859, to March 3, 1863; was not a candidate for renomination in 1862 to the Thirty-eighth Congress; entered the Union Army in 1864 as colonel of the One Hundred and Sixty-sixth Regiment; declined the appointment of Governor of Idaho Territory; resumed the practice of law; also interested in banking and mercantile pursuits; delegate to the Loyalist Convention at Philadelphia in 1866; died in Medina, Medina County, Ohio, April 16, 1876; interment in Spring Grove Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/B000531] Ohio Delegation (This negotiation)
John Carey Visualize (April 5, 1792 — March 17, 1875) John Carey, a Representative from Ohio; born in Monongalia County, Va. (now West Virginia), April 5, 1792; moved with his parents to the Northwest Territory in 1798; served under General Hull in the War of 1812; associate judge 1825-1832; appointed Indian agent at the Wyandotte Reservation in 1829; member of the Ohio house of representatives in 1828, 1836, and 1843; promoter and first president of the Mad River Railroad, from Sandusky to Dayton, about 1845; established the town of Carey, Wyandot County, Ohio; elected as a Republican to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); died in Carey, Ohio, March 17, 1875; interment in the family burial ground on the home farm; reinterment in 1919 in Spring Grove Cemetery, Carey, Ohio. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/C000144] Ohio Delegation (This negotiation)
Thomas Corwin Visualize (July 29, 1794 — December 18, 1865) Thomas Corwin, (cousin of Moses Bledso Corwin, uncle of Franklin Corwin), a Representative and a Senator from Ohio; born in Bourbon County, Ky., July 29, 1794; moved with his parents to Lebanon, Warren County, Ohio, in 1798; studied law; admitted to the bar in 1817 and commenced practice in Lebanon, Ohio; prosecuting attorney of Warren County 1818-1828; member, State house of representatives 1822-1823, 1829; elected as a Whig to the Twenty-second and to the four succeeding Congresses and served from March 4, 1831, until his resignation, effective May 30, 1840, having become a candidate for Governor; chairman, Committee on Public Lands (Twenty-sixth Congress); Governor of Ohio 1840-1842; unsuccessful candidate for reelection in 1842 and declined to be a candidate for the nomination in 1844; president of the Ohio Whig convention in 1844; elected as a Whig to the United States Senate and served from March 4, 1845, to July 20, 1850, when he resigned to enter the Cabinet; appointed Secretary of the Treasury by President Millard Fillmore 1850-1853; elected as a Republican to the Thirty-sixth and Thirty-seventh Congresses and served from March 4, 1859, to March 12, 1861, when he resigned to enter the diplomatic service; chairman, Committee on Foreign Affairs (Thirty-sixth Congress); appointed by President Abraham Lincoln as Minister to Mexico 1861-1864, when he resigned; settled in Washington, D.C., and practiced law until his death on December 18, 1865; interment in Lebanon Cemetery, Lebanon, Ohio. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/C000791] Ohio Delegation (This negotiation)
Samuel S. Cox Visualize (30 September, 1824 -- 10 September, 1889) Cox was an American lawyer and politician serving both Ohio and New York. Born in Muskingum County, Ohio, Cox studied law and was admitted to the bar in 1849. Cox was elected as a Democrat from Ohio to the Thirty-fifth and to the three succeeding Congresses. Cox moved to New York in 1865 and was elected from New York to the Forty-first and Forty-second Congresses. Later, Cox was elected to the Forty-third Congress to fill the vacancy caused by the death of James Brooks. Cox was reelected to the Forty-fourth and to the five consecutive Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
William P. Cutler Visualize (July 12, 1812 — April 11, 1889) William Parker Cutler, a Representative from Ohio; born in Marietta, Ohio, July 12, 1812; attended the common schools and Ohio University at Athens; engaged in agricultural pursuits; member of the State house of representatives 1844-1847, serving as speaker during the last term; trustee of Marietta College 1845-1889; delegate to the State constitutional convention in 1850; president of the Marietta & Cincinnati Railroad 1850-1860; elected as a Republican to the Thirty-seventh Congress (March 4, 1861-March 3, 1863); unsuccessful for reelection in 1862 to the Thirty-eighth Congress; resumed agricultural pursuits and also engaged in railroad building; died in Marietta, Ohio, April 11, 1889; interment in Oak Grove Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/C001027] Ohio Delegation (This negotiation)
Sidney Edgerton Visualize (August 17, 1818 — July 19, 1900) Sidney Edgerton, a Representative from Ohio; born in Cazenovia, N.Y., August 17, 1818; attended the country schools and the academy at Lima, N.Y., where he was later an instructor; moved to Ohio in 1844; taught in the academy at Tallmadge, Ohio, in 1844; studied law; was graduated from the Cincinnati Law School in 1845; was admitted to the bar and commenced practice in Akron, Ohio, in 1846; delegate to the convention that formed the Free-Soil Party in 1848; prosecuting attorney of Summit County 1852-1856; delegate to the first Republican National Convention in 1856; elected as a Republican to the Thirty-sixth and Thirty-seventh Congresses (March 4, 1859-March 3, 1863); was not a candidate for renomination in 1862; served as colonel of the Squirrel Hunters during the Civil War; appointed United States judge for the Territory of Idaho in 1863; Governor of Montana Territory in 1865 and 1866; resumed the practice of law in Akron, Ohio, where he died July 19, 1900; interment in Tallmadge Cemetery, Tallmadge, Ohio. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/E000048] Ohio Delegation (This negotiation)
John A. Gurley Visualize (December 9, 1813 — August 19, 1863) John Addison Gurney, a Representative from Ohio; born in East Hartford, Hartford County, Conn., on December 9, 1813; attended the district schools and received academic instruction; learned the hatter's trade; studied theology; pastor of the Universalist Church in Methuen, Mass., 1835-1838; moved to Cincinnati, Ohio, in 1838 and became owner and editor of the Star and Sentinel, later called the Star in the West, and also served as pastor in that city; retired from the ministry in 1850; sold his newspaper in 1854 and retired to his farm near Cincinnati; unsuccessful Republican candidate for election in 1856 to the Thirty-fifth Congress; elected as a Republican to the Thirty-sixth and Thirty-seventh Congresses (March 4, 1859-March 3, 1863); unsuccessful candidate for reelection in 1862 to the Thirty-eighth Congress; served as colonel and aide-de-camp on the staff of Gen. John C. Frémont in 1861; appointed Governor of Arizona by President Lincoln, but died in Green Township, near Cincinnati, Ohio, on the eve of his departure to assume his duties, August 19, 1863; interment in Spring Grove Cemetery, Cincinnati, Ohio. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/G000530] Ohio Delegation (This negotiation)
Richard A. Harrison Visualize (April 8, 1824 — July 30, 1904) Richard Almgill Harrison, a Representative from Ohio; born in Thirsk, Yorkshire, England, April 8, 1824; immigrated to the United States in 1832 with his parents, who settled in Ohio; attended the public schools and was graduated from the Cincinnati Law School in 1846; was admitted to the bar in 1846 and commenced practice in London, Madison County, Ohio; member of the State house of representatives 1858 and 1859; served in the State senate 1860 and 1861; elected as a Unionist to the Thirty-seventh Congress to fill the vacancy caused by the resignation of Thomas Corwin and served from July 4, 1861, to March 4, 1863; continued the practice of law in Columbus, Ohio, until his death there July 30, 1904; interment in Kirkwood Cemetery, London, Ohio. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/H000274] Ohio Delegation (This negotiation)
William Helmick Visualize (September 6, 1817 — March 31, 1888) William Helmick, a Representative from Ohio; born near Canton, Stark County, Ohio, September 6, 1817; attended the public schools; studied law; was admitted to the bar in 1845 and commenced practice in New Philadelphia, Tuscarawas County, Ohio; prosecuting attorney of Tuscarawas County in 1851; elected as a Republican to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); unsuccessful candidate for reelection in 1860 to the Thirty-seventh Congress; appointed by President Lincoln chief clerk of the Pension Office on May 3, 1861, and served until January 31, 1865; resumed the practice of law in Washington, D.C.; appointed justice of the peace by President Hayes in 1877; died in Washington, D.C., March 31, 1888; interment in the Congressional Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/H000462] Ohio Delegation (This negotiation)
Valentine B. Horton Visualize (January 29, 1802 — January 14, 1888) Valentine Baxter Horton, a Representative from Ohio; born in Windsor, Vt., January 29, 1802; attended the Partridge Military School and afterward became one of its tutors; studied law in Middletown, Conn.; was admitted to the bar in 1830; moved to Pittsburgh, Pa., where he practiced; moved to Cincinnati, Ohio, in 1833, and to Pomeroy, Ohio, in 1835; engaged in the sale and transportation of coal and the development of the salt industry; member of the State constitutional convention in 1860; elected as an Opposition Party candidate to the Thirty-fourth Congress and was reelected as a Republican to the Thirty-fifth Congress (March 4, 1855-March 3, 1859); was not a candidate for renomination in 1858; elected as a Republican to the Thirty-seventh Congress (March 4, 1861-March 3, 1863); was not a candidate for renomination in 1862; member of the peace convention of 1861 held in Washington, D.C., in an effort to devise means to prevent the impending war; engaged in coal mining; died in Pomeroy, Ohio, January 14, 1888; interment in Beach Grove Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/H000800] Ohio Delegation (This negotiation)
William Howard Visualize (December 31, 1817 — June 1, 1891) William Howard, a Representative from Ohio; born in Jefferson County, Va., December 31, 1817; attended the common schools; studied law; was admitted to the bar in 1840 and practiced; moved to Batavia, Ohio; prosecuting attorney 1845-1849; served in the war with Mexico and was made second lieutenant of Company C, Second Regiment, Ohio Volunteer Infantry; member of the State senate 1850-1852; elected as a Democrat to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); commissioned major of the Fifty-ninth Regiment, Ohio Volunteer Infantry, on August 11, 1861, and served until February 24, 1863; resumed the practice of law; died in Batavia, Ohio, June 1, 1891; interment in Union Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/H000846] Ohio Delegation (This negotiation)
John Hutchins Visualize (July 25, 1812 — November 20, 1891) John Hutchins, (cousin of Wells Andrews Hutchins), a Representative from Ohio; born in Vienna, Trumbull County, Ohio, July 25, 1812; attended the district schools and Western Reserve College, Cleveland, Ohio; studied law; was admitted to the bar in 1837 and commenced practice in Warren, Trumbull County; clerk of the common pleas court for Trumbull County 1838-1843; member of the State house of representatives in 1849 and 1850; mayor of Warren two years; member of the Warren Board of Education six years; elected as a Republican to the Thirty-sixth and Thirty-seventh Congresses (March 4, 1859-March 3, 1863); chairman, Committee on Manufactures (Thirty-seventh Congress); unsuccessful candidate for renomination in 1862; resumed the practice of law in Warren; moved to Cleveland, Ohio, in 1868 and continued the practice of law; died in Cleveland, Ohio, November 20, 1891; interment in Lakeview Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/H001008] Ohio Delegation (This negotiation)
Charles D. Martin Visualize (August 5, 1829 — August 27, 1911) Charles Drake Martin, a Representative from Ohio; born in Mount Vernon, Knox County, Ohio, August 5, 1829; attended the public schools and Kenyon College, Gambier, Ohio; studied law; was admitted to the bar in 1850 and commenced practice in Lancaster, Fairfield County, Ohio; elected as a Democrat to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); unsuccessful candidate for reelection in 1860 to the Thirty-seventh Congress; resumed the practice of law; member of the supreme court commission 1883-1886; continued the practice of law in Lancaster, Ohio, until his death there August 27, 1911; interment in Forest Rose Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/M000171] Ohio Delegation (This negotiation)
James R. Morris Visualize (10 January, 1819 -- 24 December, 1899) Morris was an American lawyer and politician. Born in Rogersville, Greene County, Pa., Morris moved to Ohio with his family in 1829. Morris studied law and was admitted to the bar in 1843. Morris was elected as a Democrat to the Thirty-seventh and Thirty-eighth Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Warren P. Noble Visualize (14 June, 1820 -- 9 July, 1903) Noble was an American lawyer and politician. Born in Luzerne County, Pa., Noble moved to Ohio in childhood. Noble studied law and was admitted to the bar in 1840. From 1846 to 1850, Noble served as a member of the State house of representatives. Noble was elected as a Democrat to the Thirty-seventh and Thirty-eighth Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Robert H. Nugen Visualize (July 16, 1809 — February 28, 1872) Robert Hunter Nugen, a Representative from Ohio; born near Hallidays Cove, Washington County, Pa., on July 16, 1809; moved to Ohio in 1811 with his parents, who settled in Columbiana County; received a limited education; moved to Tuscarawas County in 1828; engaged in agricultural pursuits; contractor; held several local offices; delegate to the Democratic National Convention at Charleston in 1860; elected as a Democrat to the Thirty-seventh Congress (March 4, 1861-March 3, 1863); superintendent of the Ohio Canal until his death in Newcomerstown, Tuscarawas County, Ohio, February 28, 1872; interment in Newcomerstown Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/N000168] Ohio Delegation (This negotiation)
George H. Pendleton Visualize (19 July, 1825 -- 24 November, 1889) Pendleton was an American politician and lawyer. Born in Cincinnati, Ohio, Pendleton studied law and was admitted to the bar in 1847. Pendleton was a member of the State senate from 1854 to 1856. Pendleton was elected as a Democrat to the Thirty-fifth and to the three succeeding Congresses and later elected as a Democrat to the United States Senate in 1879. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
George E. Pugh Visualize (November 28, 1822 — July 19, 1876) George Ellis Pugh, a Senator from Ohio; born in Cincinnati, Ohio, November 28, 1822; attended private schools; graduated from Miami University at Oxford, Ohio, in 1840; studied law; admitted to the bar in 1843 and commenced practice the same year in Cincinnati, Ohio; served in the Mexican War as captain of the Fourth Regiment, Ohio Volunteer Infantry; returned to Cincinnati and resumed the practice of law; member, State house of representatives 1848-1850; city solicitor 1850; State attorney general 1852-1854; elected as a Democrat to the United States Senate and served from March 4, 1855, to March 3, 1861; unsuccessful candidate for reelection; resumed the practice of law in Cincinnati; unsuccessful Democratic candidate for election in 1863 as lieutenant governor and for election in 1864 to the Thirty-ninth Congress; delegate to the State constitutional convention in 1873 but withdrew from its deliberations; retired from public life; died in Cincinnati, Ohio, July 19, 1876; interment in Spring Grove Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/P000560] Ohio Delegation (This negotiation)
Albert G. Riddle Visualize (May 28, 1816 — May 16, 1902) Albert Gallatin Riddle, a Representative from Ohio; was born in Monson, Mass., May 28, 1816; moved with his parents to Newbury, in the Western Reserve of Ohio, in 1817; completed preparatory studies; studied law; was admitted to the bar in 1840 and began practice in Geauga County; prosecuting attorney of that county 1840-1846; member of the State house of representatives 1848-1850; moved to Cleveland, Ohio, in 1856; elected as a Republican to the Thirty-seventh Congress (March 4, 1861-March 3, 1863); was not a candidate for renomination in 1862; consul at Matanzas, Cuba, in 1863 and 1864; returned to Washington, D.C., and again engaged in the practice of law; was retained by the State Department to aid in the prosecution of John H. Surratt as one of the accomplices in the murder of President Lincoln; law officer of the District of Columbia 1877-1889; died in Washington, D.C., May 16, 1902; interment in Rock Creek Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/R000238] Ohio Delegation (This negotiation)
Samuel Shellabarger Visualize "(December 10, 1817 -- August 7, 1896) Samuel Shellabarger was a lawyer, minister, public servant, and American politician. Shellabarger was born close to Enon, Clark County, Ohio. He studied law and was admitted to the bar in 1846. He was a member of the State house of representatives (1852 and 1853), Minister to Portugal (April 21, 1869 - December 31, 1869), and was a member of the United States Civil Service Commission (1874 and 1875). He was elected as a Republican to the 37th, 39th, 40th, 42nd Congresses (March 4, 1861 - March 3, 1863 & March 4, 1865 - March 3, 1869 & March 4, 1871 - March 3, 1873), was not elected in the 1862 and 1872, and declined to be elected in 1868. During his time on Congress, he served as chairman on the Committee on Commerce (42nd Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=S000325]" Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Ohio Delegation (This negotiation)
John Sherman Visualize (10 May, 1823 -- 22 October, 1900) Sherman was an American lawyer and politician. Born in Fairfield County, Ohio, Sherman studied law and was admitted to the bar in 1844. Sherman was elected as a Republican to the Thirty-fourth and to the three succeeding Congresses. Immediately afterwards, he was elected as a Republican to the United States Senate in order to fill the vacancy caused by the resignation of Salmon P. Chase. Sherman was reelected once in 1866 and again in 1872. Sherman was appointed Secretary of the Treasury in the Cabinet of President Rutherford Hayes in March 1877. He served in that role until 1881 when he was again elected as a Republican to the United States Senate to fill the vacancy of James A. Garfield, who had been elected President of the United States the year previous. Sherman was reelected in 1886 and additionally in 1892. After serving his terms in the Senate, Sherman was appointed Secretary of State in the Cabinet of President William McKinley. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (United States Nineteenth Amendment and Edmunds Tucker Act) , Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment)
Benjamin Stanton Visualize (June 4, 1809 — June 2, 1872) Benjamin Stanton, a Representative from Ohio; born in Mount Pleasant, Jefferson County, Ohio, June 4, 1809; pursued academic studies; learned the tailor's trade; studied law; was admitted to the bar in 1834 and commenced practice in Bellefontaine, Ohio; member of the state senate in 1841 and 1843; delegate to the state constitutional convention in 1850; elected as a Whig to the Thirty-second Congress (March 4, 1851-March 3, 1853); elected as an Opposition Party candidate to the Thirty-fourth Congress and reelected as a Republican to the Thirty-fifth and Thirty-sixth Congresses (March 4, 1855-March 3, 1861); chairman, Committee on Military Affairs (Thirty-sixth Congress); lieutenant governor of Ohio in 1862; moved to Martinsburg, W.Va., in 1865, and practiced law; moved to Wheeling, W.Va., in 1867 and continued the practice of law; died in Wheeling, W.Va., June 2, 1872; interment in Greenwood Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/S000801] Ohio Delegation (This negotiation)
Thomas C. Theaker Visualize (February 1, 1812 — July 16, 1883) Thomas Clarke Theaker, a Representative from Ohio; born in York County, Pa., February 1, 1812; attended the common schools; moved to Bridgeport, Belmont County, Ohio, in 1830; became a machinist and wheelwright; was elected as a Republican to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); was an unsuccessful candidate for reelection in 1860 to the Thirty-seventh Congress; member of the board of commissioners to investigate the Patent Office in 1864, and later was appointed a member of the board of examiners in chief; served as Commissioner of Patents from August 17, 1865, to January 20, 1868; engaged in the practice of patent law in Washington, D.C., until his death in Oakland, Md., July 16, 1883; interment in Weeks Cemetery, near Bridgeport, Ohio. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/T000151] Ohio Delegation (This negotiation)
Cyndor B. Tompkins Visualize (November 8, 1810 — July 23, 1862) Cyndor Bailey Tompkins, (father of Emmett Tompkins), a Representative from Ohio; born near St. Clairsville, Belmont County, Ohio, November 8, 1810; moved with his parents to Morgan County in 1831 and settled near McConnelsville; completed preparatory studies, and was graduated from the Ohio University at Athens in 1835; studied law; was admitted to the bar in 1837 and commenced practice in McConnelsville, Morgan County, Ohio; served as recorder of McConnelsville in 1840; prosecuting attorney of Morgan County 1848-1851; street commissioner of McConnelsville in 1850; member of the Republican State convention in 1855; elected as a Republican to the Thirty-fifth and Thirty-sixth Congresses (March 4, 1857-March 3, 1861); chairman, Committee on Militia (Thirty-sixth Congress); unsuccessful candidate for renomination in 1860; resumed the practice of law; died in McConnelsville, Ohio, July 23, 1862; interment in McConnelsville Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/T000305] Ohio Delegation (This negotiation)
Carey A. Trimble Visualize (September 13, 1813 — May 4, 1887) Carey Allen Trimble, a Representative from Ohio; born in Hillsboro, Highland County, Ohio, September 13, 1813; attended Pestalostian School in Philadelphia, Pa., and Stubb's Classical School in Newport, Ky.; was graduated from Ohio University at Athens in 1833 and from Cincinnati Medical College in 1836; taught for four years; practiced medicine in Chillicothe, Ohio; elected as a Republican to the Thirty-sixth and Thirty-seventh Congresses (March 4, 1859-March 3, 1863); unsuccessful candidate for reelection; resumed medical practice; moved to Columbus, Ohio, where he died May 4, 1887; interment in Grand View Cemetery, Chillicothe, Ohio. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/T000371] Ohio Delegation (This negotiation)
Clement L. Vallandigham Visualize (July 29, 1820 — June 17, 1871) Clement Laird Vallandigham, (uncle of John A. McMahon), a Representative from Ohio; born in New Lisbon, Columbiana County, Ohio, July 29, 1820; attended a classical school conducted by his father and Jefferson College, Canonsburg, Pa.; moved to Maryland and for two years was a preceptor in Union Academy at Snow Hill; moved to New Lisbon, Ohio, in 1840; studied law; was admitted to the bar in 1842 and commenced practice in Dayton, Ohio; member of the State house of representatives in 1845 and 1846; edited the Western Empire 1847-1849; was an unsuccessful candidate for election in 1852 to the Thirty-third Congress and in 1854 to the Thirty-fourth Congress; delegate to the Democratic National Convention in 1856, 1864, and 1868; successfully contested as a Democrat the election of Lewis D. Campbell to the Thirty-fifth Congress; reelected to the Thirty-sixth and Thirty-seventh Congresses and served from May 25, 1858, to March 3, 1863; unsuccessful candidate for reelection in 1862 to the Thirty-eighth Congress; arrested by the Union military authorities in 1863 for treasonable utterance and banished to the Confederate States; went from Wilmington, N.C., to Bermuda and thence to Canada, where he remained until June 1864; during his exile was an unsuccessful Democratic candidate for Governor of Ohio in 1863; unsuccessful candidate for election to the United States House of Representatives in 1868; died in Lebanon, Ohio, June 17, 1871; interment in Woodland Cemetery, Dayton, Ohio. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/V000008] Ohio Delegation (This negotiation)
Benjamin Wade Visualize (27 October, 1800 -- 2 March, 1878) Wade was an American lawyer and politician. Born in Hampden County, Mass., Wade moved to Ohio with his family in 1821. Wade studied law and was admitted to the bar in 1828. Wade was elected as a Whig to the United States Senate to fill the vacancy in the term commencing March 4th, 1851 due to a failure of the legislature to elect. Afterwards, Wade was reelected as a Republican in 1856 and 1863. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (United States Fifteenth Amendment)
Edward Wade Visualize (November 22, 1802 — August 13, 1866) Edward Wade, (brother of Benjamin Franklin Wade), a Representative from Ohio; born in West Springfield, Hampden County, Mass., November 22, 1802; received a limited schooling; moved to Andover, Ashtabula County, Ohio, in 1821; studied law; was admitted to the bar in 1827 and commenced practice in Jefferson, Ashtabula County, Ohio; justice of the peace of Ashtabula County in 1831; moved to Unionville in 1832; prosecuting attorney of Ashtabula County 1833; moved to Cleveland in 1837; elected as a Free-Soil candidate to the Thirty-third Congress and reelected as a Republican to the Thirty-fourth, Thirty-fifth, and Thirty-sixth Congresses (March 4, 1853-March 3, 1861); was not a candidate for renomination in 1860; died in East Cleveland, Cuyahoga County, Ohio, August 13, 1866; interment in Woodland Cemetery, Cleveland, Ohio. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/W000006] Ohio Delegation (This negotiation)
Chilton A. White Visualize (6 February, 1826 -- 7 December, 1900) White was an American lawyer and politician. Born in Brown County, Ohio, White studied law and was admitted to the bar in 1848. White was elected as a Democrat to the Thirty-seventh and Thirty-eighth Congresses . [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Samuel T. Worcester Visualize (August 30, 1804 — December 6, 1882) Samuel Thomas Worcester, a Representative from Ohio; born in Hollis, Hillsborough County, N.H., August 30, 1804; attended the common schools and was graduated from Harvard University in 1830; studied law; was admitted to the bar in 1835 and began practice in Norwalk, Huron County, Ohio; member of the State senate in 1849 and 1850; served as judge of the court of common pleas in 1859 and 1860; elected as a Republican to the Thirty-seventh Congress to fill the vacancy caused by the resignation of John Sherman and served from July 4, 1861, to March 3, 1863; resumed the practice of law and engaged in literary pursuits; died in Nashua, N.H., on December 6, 1882; interment in the South Cemetery, Hollis, N.H. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/W000741] Ohio Delegation (This negotiation)