Ohio Delegation

This is one of the 45 delegations in the convention, accounting for 24 of 329 people who took part.

Members (24):

Name Visualize Details Delegations
James M. Ashley Visualize (14 November, 1824 -- 16 September, 1896) Ashley was an American businessman and politician. Born in Pittsburgh, Pa., Ashley moved to Ohio in 1849. Ashley was elected as a Republican to the Thirty-sixth and to the four succeeding Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (The Road to Civil War) , Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
John Beatty Visualize "(December 16, 1828 -- December 21, 1914) John Beatty was a(n) banker, conductor of a bank, soldier, general, organizer of a bank, president of a bank, member of a board of charities, and American politician. He was born close to Sandusky, Erie County, Ohio. Beatty conducted a bank in Cardington, Morrow County, Ohio; organized the Citizens Savings Bank, served as the Citizens Savings Bank President (1873-1903), unsuccessful Republican governor (1882), and member of the State board of charities (1886 and 1887). John served in the Civil War as a private in 3rd Regiment Ohio Volunteer Infantry, appointed lieutenant colonel (1861), promoted to colonel (1862), commanded a regiment at Perryville and a brigade at Stone river, brigadier general (1863), and commanded a brigade at Tullahoma, Chickamauga, and Marion Ridge. Beatty was elected as a Republican to the 40th Congress to fill the vacancy caused by the death of Cornelius Hamilton. He was reelected to the 41st and 42nd Congresses (February 5, 1868 - March 3, 1873) and served as chairman on the Committee on Enrolled Bills (41st Congress) and on the Committee on Public Buildings and Grounds (41st Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=B000283]" Ohio Delegation (This negotiation)
John A. Bingham Visualize "(Janurary 21, 1815 -- March 19, 1900) John Armor Bingham was a printer, lawyer, judge, special counsel, minister, and American politician. Bingham was born in Mercer, Mercer County, Pennsylvania and moved to Ohio. Bingham studied law and was admitted to the bar in 1840. He was district attorney for Tuscarawas County, Ohio (1864-1849), appointed by President Lincoln as judge advocate of the Union Army with the rank of major (1864), appointed solicitor of the court of claims, United States Judge for several districts of Tennessee, and was a Minister to Japan (May 31, 1873 - July 2, 1885). Bingham was a special judge advocate in the trial of the conspirators against the life of President Lincoln, manager appointed by House in 1862 to conduct impeachment proceedings against West H. Humphreys, and in the proceedings against Andrew Johnson (1868). John was elected as an Opposition Party candidate to the 34th Congress and as a republican to the 36th, 37th, 39th, 40th, 41st, and 42nd Congresses (March 4, 1855 - March 3, 1863 & March 4, 1865 - March 3, 1873), was not successful in renomination in 1872 and 1862. During his time in Congress, he served on the Committee on the Judiciary (41st and 42nd Congresses) [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=B000471]" Ohio Delegation (The Road to Civil War) , Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (This negotiation)
Ralph P. Buckland Visualize "(January 20, 1812 -- May 27, 1892) Ralph Pomeroy Buckland was a lawyer, mayor, public servant, soldier, general, governor of a railroad, and American politician. Buckland was born in Leyden, Massachusetts and moved to Ravenna, Ohio in 1812. He studied law and was admitted to the bar in 1837. He was mayor of Fremont (1843-1845), delegate to the Whig National Convention (1848), Philadelphia Loyalists' Convention (1866), Pittsburg Soldiers' Convention, and Republican National Convention (1876). He served as a member of the State senate from 1855 to 1859. He entered the Union Army as colonel of the 72nd Regiment, Ohio Volunteer Infantry (January 10, 1862), brigadier general of Volunteers (November 29, 1862), brevetted major general (March 13, 1865), and resigned from the army January 6, 1865. He was also a Governor director of the Union Pacific Railroad (1877-1880). Buckland was elected as a Republican to the 39th and 40th Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1869), was not re-elected. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=B001022]" Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (This negotiation)
Samuel F. Cary Visualize "(February 18, 1814 -- September 29, 1900) Samuel Fenton Cary was a(n) lawyer, paymaster general, collector of internal revenue, writer, lecturer, and American politician. He was born in Cincinnati, Ohio. Fenton studied law and was admitted to the bar in 1838. He was elected as a judge of the State supreme court but declined, delegate to the Republican National Convention (1864), paymaster general for the state of Ohio, Collector of internal revenue for the 1st district of Ohio (1865), unsuccessful candidate for lieutenant governor of Ohio (1875), and was nominated by the Greenback National Convention as a candidate for Vice President of the United States (1876). Cary was elected as a Independent Republican to the 40th Congress to fill the vacancy caused by Rutherford B Hayes (November 21, 1867 - March 3, 1869) and was not elected in 1868. During his time on Congress, he served as chairman on the Committee on Education and Labor (40th Congress). [Source: 'biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=C000216]" Ohio Delegation (This negotiation)
Reader W. Clarke Visualize "(May 18, 1812 -- May 23, 1872) Reader Wright Clarke was a printer, lawyer, publisher, clerk, auditor, collector of internal revenue, and an American politician. Clark was born in Bethel, Ohio. He studied law and was admitted to the bar in 1836. He published a Whig paper in Shawneetown, Illinois, presidential elector on the Whig ticker in 1844, clerk of the court of Clermont County (1846-1852), third auditor of the Treasury (March 26, 1869 - March 26, 1870), and was appointed as collector of internal revenue. He served as a member of the State house of representatives (1840 - 1842). Clarke was elected as a Republican to the 39th and 40th Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1869). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=C000468]" Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (This negotiation)
Columbus Delano Visualize "(June 4, 1809 -- October 23, 1896)" Columbus Delano was a(n) lawyer, public servant, commissioner, secretary of the interior, president of a bank, and an American politician. He was born in Shoreham, Vermont and moved to Mount Vernon, Knox County, Ohio. Columbus studied law and was admitted to the bar in 1831. He was not a successful Whig Governor of Ohio (1847), served as a delegate to the Republican National Convention (1860 and 1864), served as state commissary general of Ohio (1861), member of the state house of representatives (1863), Commissioner of Internal Revenue (March 11, 1869 - October 31, 1870), and was appointed Secretary of the interior under President Grant (November 1, 1870 - October 19,1875). Delano was elected as a Whig to the 29th Congress (March 4, 1845 - March 3, 1847) and elected to the 39th Congress as a Republican (March 4, 1865 - March 3, 1867). He also successfully contested the election of George Morgan to the 40th Congress (June 3, 1868 - March 3, 1869) and was not elected in 1846, 1862, or 1868. During Columbus's time on Congress, he served as chairman on the Committee on Claims (39th Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=D000214]" Ohio Delegation (This negotiation)
Ephraim R. Eckley Visualize (9 December, 1811 -- 27 March, 1808) Eckley was an American lawyer and politician. Born in Jefferson County, Ohio, Eckley studied law and was admitted to the bar in 1836. Eckley served as a member of the State senate 1843 to 1846, 1849, and 1850, and the State house of representatives from 1853 to 1857. During the Civil War, Eckley served as a Colonel for the Twenty-sixth Regiment. Eckley was elected as a Republican to the Thirty-eighth, Thirty-ninth, and Fortieth Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Benjamin Eggleston Visualize "(January 3, 1819 -- February 9, 1888) Benjamin Eggleston was a owner of boats, businessman, public servant, and American politician. Benjamin was born in Corinth, Saratoga County, New York and moved to Hocking County, Ohio in 1831. Eggleston was a presiding officer of the City Council of Cincinnati and a delegate to the Republican National Convention in 1860. He was a member of the State senate (1862-1865, 1880 and 1881). He was elected as a Republican to the 39th and 40th Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1869) and was not reelected in 1868. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=E000090]" Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (This negotiation)
James A. Garfield Visualize (19 November, 1831 -- 19 September, 1881) Garfield was an American politician who was the President of the United States from March 4th, 1881 to September 19th, 1881. Born in Cuyahoga County, Ohio, Garfield was a professor of ancient languages and literature at the Western Reserve Eclectic Institute and later its president. Garfield was elected as a Republican to the Thirty-eighth and to the eight succeeding Congresses and served until his resignation on November 8, 1880. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (United States Nineteenth Amendment and Edmunds Tucker Act) , Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Cornelius S. Hamilton Visualize "(January 2, 1821 -- December 22, 1867) Cornelius Springer Hamilton was a(n) farmer, lawyer, land appraiser, land assessor, public servant, editor, assessor, and American politician. He was born in Gratiot, Muskingum County, Ohio. Cornelius studied law and was admitted to the bar in 1845. He was a land appraiser and assessor (1845), delegate to the State constitutional convention (1850-1851), editor and proprietor of the Marysville Tribune (1850-1853), member of the State senate (1856 & 1857), and appointed by President Lincoln as assessor of the 8th Congressional District of Ohio (1862 - 1866). Cornelius was elected as a Republican to the 40th Congress (March 4, 1867 - his death December 22, 1867.) Hamilton was killed by his insane son. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=H000106]" Ohio Delegation (This negotiation)
Rutherford B. Hayes Visualize "(October 4, 1822 -- January 17, 1893) Rutherford Birchard Hayes was the 19th president of the United States, lawyer, city solicitor, soldier, governor, and American politician. Hayes was born in Delaware, Delaware County, Ohio. He studied law and was admitted to the bar May 10, 1845. He was a city solicitor (1857-1859) and Governor of Ohio (1868 - 1872 & January 1876 - March 2, 1877) until he resigned to become president. He was commissioned major of the 23rd Regiment, Ohio Volunteer Infantry (July 27, 1861), lieutenant colonel (October 24, 1861), colonel (October 24, 1862), brigadier general of Volunteers (October 9, 1864), and was brevetted major general of Volunteers (March 4, 1865 - July 20, 1867). He was elected as a Republican to the 39th and 40th Congresses (March 4, 1865 - July 1867) when he resigned to become governor of Ohio. He was unsuccessful for election to the 43rd Congress. He was elected President of the United States (March 5, 1877 - March 3, 1881). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=H000393]" Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (This negotiation)
William Lawrence Visualize "(June 26, 1819 -- May 8, 1899) William Lawrence was a teacher, lawyer, commissioner of bankruptcy, editor, public servant, supreme court reporter, judge, soldier, organized a bank and president of a bank, comptroller, president of an association, and an American politician. Lawrence was born in Mount Pleasant, Ohio. He studied law and was admitted to the bar in 1840. He was a commissioner of bankrupcy for Logan County (1842), prosecuting attorney of Logan County (1845), editor of the Logan Gazette (1845 - 1847) and Western Law Monthly (1859 - 1862), supreme court reporter (1851), judge of the court of common pleas and district court (1857 - 1867) United States Judge of Florida (1863) but declined, organized and was president for the Bellefontaine National Bank (1871), first comptroller of the United States Treasury (1880-1885) and was the president of the National Wool Growers' Association (1891). He served as a member of the State house of representatives in 1846 and in the State senate (1845-1847 and 1854). He also served in the Union Army in 1862 as a colonel of the Eighty-fourth Regiment, Ohio Volunteer Infantry. Lawrence was elected as a Republican to the 39th, 40th, 41st, 43rd, and 44th Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1871 and March 4, 1873 - March 3, 1877), was unsuccessful for renomination in 1876 and served as chairman on the Committee on War Claims (43rd Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=L000140]" Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (This negotiation)
George W. Morgan Visualize "(September 20, 1820 -- July 26, 1893) George Washington Morgan was a(n) soldier, lawyer, general, consul, minister resident, public servant, and American politician. He was born in Washington, Pennsylvania and moved to Mount Vernon, Ohio in 1843. George studied law and was admitted to the bar in 1843. He was appointed consul at Marseilles, France (1865), Minister Resident at Lisbon, Portugal (1858), unsuccessful candidate for governor of Ohio (1865), and delegate to the Democratic National Convention (1876). Morgan assisted in getting Texas's independence, attainted the rank of captain, and returned to the United States as a Cadet at West Point. He served in the Mexican War, commissioned colonel of the 2nd Regiment Ohio Volunteer Infantry (June 23, 1846), colonel of the 15th Regiment United States Infantry (April 9, 1847), brigadier general (August 20, 1847), and commissioned brigadier general of Volunteers over the 7th Division of the Army of Ohio in the 13th Army Corps (November 12, 1862 -June 8, 1863). Morgan presented credentials as a Democratic Member-elect to the 40th Congress (March 4, 1867 - June 3, 1868) when he was contested and succeeded by Columbus Delano. He was also elected as a Democrat to the 41st and 42nd Congresses (March 4, 1869 - March 3, 1873) and was not reelected in 1872. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=M000950]" Ohio Delegation (This negotiation)
William Mungen Visualize "(May 12, 1821 -- September 9, 1887) William Mungen was a(n) teacher, editor, publisher, auditor, public servant, lawyer, soldier, and American politician. He was born in Baltimore, Maryland and moved to Ohio in 1830. Mungen studied law and was admitted to the bar in 1853. He was an editor and publisher of the Findlay Democratic Courier; auditor of Hancock County, Ohio (1846-1850); member of the state senate (1851 and 1852); and delegate to the Democratic National Convention (1856). William served in the Union Army (December 5, 1861 as a lieutenant colonel of the 57th Regiment of the Ohio Volunteer Infantry, and commissioned colonel (December 16, 1861 - April 24, 1863). Mungen was elected as a Democrat to the 40th and 41st Congresses (March 4, 1867 - March 3, 1871) and was not reelected. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=M001079]" Ohio Delegation (This negotiation)
Tobias A. Plants Visualize "(March 17, 1811 -- June 19, 1887) Tobias Avery Plants was a saddler, teacher, lawyer, publisher of a telegraph, judge, president of a bank, and American politician. Plants was born in Sewickley, Beaver County, Pennsylvania and moved to Steubenville, Ohio. He studied law and was admitted to the bar in 1846. He was the owner and publisher of the Pomeroy Weekly Telegraph in the 1860's, was judge of the court of common pleas in Meigs County 1873-1875), and was president of the First City Bank of Pomeroy (1878 to his death, 1887). He was a member of the state house of representatives (1858 - 1861). Plants was elected as a republican to the 39th and 40th Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1869), was not reelected. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=P000376]" Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (This negotiation)
Robert C. Schenck Visualize (4 October, 1809 -- 23 March, 1890) Schenck was an American soldier, lawyer, and politician. Born in Franklin, Ohio, Schenck studied law and was admitted to the bar in 1827. Schenck was elected as a Whig to the Twenty-eighth and to the three succeeding Congresses. Afterwards, he served as Minister to Brazil. Aafter various positions in military service, Schenck was elected as a Republican to the Thirty-eighth and to the three succeeding Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Samuel Shellabarger Visualize "(December 10, 1817 -- August 7, 1896) Samuel Shellabarger was a lawyer, minister, public servant, and American politician. Shellabarger was born close to Enon, Clark County, Ohio. He studied law and was admitted to the bar in 1846. He was a member of the State house of representatives (1852 and 1853), Minister to Portugal (April 21, 1869 - December 31, 1869), and was a member of the United States Civil Service Commission (1874 and 1875). He was elected as a Republican to the 37th, 39th, 40th, 42nd Congresses (March 4, 1861 - March 3, 1863 & March 4, 1865 - March 3, 1869 & March 4, 1871 - March 3, 1873), was not elected in the 1862 and 1872, and declined to be elected in 1868. During his time on Congress, he served as chairman on the Committee on Commerce (42nd Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=S000325]" Ohio Delegation (The Road to Civil War) , Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (This negotiation)
John Sherman Visualize (10 May, 1823 -- 22 October, 1900) Sherman was an American lawyer and politician. Born in Fairfield County, Ohio, Sherman studied law and was admitted to the bar in 1844. Sherman was elected as a Republican to the Thirty-fourth and to the three succeeding Congresses. Immediately afterwards, he was elected as a Republican to the United States Senate in order to fill the vacancy caused by the resignation of Salmon P. Chase. Sherman was reelected once in 1866 and again in 1872. Sherman was appointed Secretary of the Treasury in the Cabinet of President Rutherford Hayes in March 1877. He served in that role until 1881 when he was again elected as a Republican to the United States Senate to fill the vacancy of James A. Garfield, who had been elected President of the United States the year previous. Sherman was reelected in 1886 and additionally in 1892. After serving his terms in the Senate, Sherman was appointed Secretary of State in the Cabinet of President William McKinley. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (The Road to Civil War) , Ohio Delegation (United States Nineteenth Amendment and Edmunds Tucker Act) , Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Rufus P. Spalding Visualize (3 May, 1798 -- 29 August, 1886) Spalding was an American lawyer and politician. Born in West Tisbury, Mass., Spalding studied law and was admitted to the bar. In 1821, Spalding moved to Ohio. Spalding was elected as a Republican to the Thirty-eighth, Thirty-ninth, and Fortieth Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Philadelph Van Trump Visualize "(November 15, 1810 -- July 31, 1874). Philadelph Van Trump was a(n) printer, editor, lawyer, public servant, judge, and American politician. He was born in Lancaster, Fairfield County, Ohio. Van Trump studied law and was admitted to the bar in 1838. He was a delegate to the Whig National Convention (1852), unsuccessful American Party Governor (1867), delegate and president to the Bell and Everett State Convention (1860), and served as president of the Democratic State Convention (1869). Philadelph was also a judge of the court of common pleas (1862 - 1867) and an unsuccessful candidate for supreme judge of Ohio (1863, 1864, and 1865). He was elected as a Democrat to the 40th, 41st, and 42nd Congresses (March 4, 1867 - March 4, 1873) and was not reelected. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=V000060]" Ohio Delegation (This negotiation)
Benjamin Wade Visualize (27 October, 1800 -- 2 March, 1878) Wade was an American lawyer and politician. Born in Hampden County, Mass., Wade moved to Ohio with his family in 1821. Wade studied law and was admitted to the bar in 1828. Wade was elected as a Whig to the United States Senate to fill the vacancy in the term commencing March 4th, 1851 due to a failure of the legislature to elect. Afterwards, Wade was reelected as a Republican in 1856 and 1863. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Ohio Delegation (The Road to Civil War) , Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (This negotiation) , Ohio Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Martin Welker Visualize "(April 25, 1819 -- March 15, 1902) Martin Welker was a lawyer, clerk, judge, lieutenant governor, soldier, professor, and American politician. Welker studied law and was admitted to the bar in 1840. He was a clerk of common pleas for Holmes County (1846 - 1851), judge of the 6th judicial district of Ohio (1852 - 1857), Judge advocate general of the State of Ohio (1861), and United States Judge for the northern district of Ohio by President Grant. He was lieutenant governor of Ohio (1857 and 1858). He was appointed aide-de-camp, as a colonel, to Governor of Ohio (August 10 ,1861), superintendent of drafting with rank of colonel under Governor Tod (August 15, 1862), assistant adjutant general (1862), and enlisted in the Union Army as a private in Company 1 in the 188th Regiment Ohio Volunteer infantry (February 16, 1865 - September 21, 1865). He was elected as a Republican to the 39th, 40th, and 41st Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1871) and was not elected in 1862 and 1870. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=W000270]" Ohio Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Ohio Delegation (This negotiation)
John T. Wilson Visualize "(April 16, 1811 -- October 6, 1891) John Thomas Wilson was a(n) merchant, farmer, soldier, public servant, handler of loans and mortgages, and American politician. He was born in Bell, Highland County, Ohio. Wilson was appointed 1st lieutenant of Company E 7th Regiment of the Ohio Volunteer infantry (November 2, 1861) and was discharged as a captain (November 27, 1862). He was a member of the state senate (1863 - 1866). John was elected as a Republican to the 40th, 41st, 42nd Congresses (March 4, 1867 - March 3, 1873), where he served as chairman on the Committee on Agriculture (41st and 42nd Congresses). Wilson was not reelected in 1872. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=W000603]" Ohio Delegation (This negotiation)