Indiana Delegation

This is one of the 45 delegations in the convention, accounting for 13 of 329 people who took part.

Members (13):

Name Visualize Details Delegations
John Coburn Visualize "(October 27, 1825 -- January 28, 1908) John Coburn was a(n) lawyer, judge, public servant, soldier, general, and American politician. Coburn was born in Indianapolis, Indiana. Coburn studied law and was admitted to the bar in 1849. He served on the state house of representatives (1850), judge of the court of common pleas (1859-1861), judge of the 5th judicial circuit of Indiana (October 1865 - July 1866), supreme court justice of the Territory of Montana (Feb 19,1884 -December 1884), and was appointed first secretary of the Territory of Montana (March 1865) but resigned immediately. John also served in the Union Army, became a colonel of the 33rd Regiment of the Indiana Volunteer Infantry (September 16, 1861 - September 20, 1864), and was a brigadier general of the Volunteers (March 13, 1865). Coburn was elected as a Republican to the 40th, 41st, 42nd, 43rd Congress (March 4, 1867 - March 3, 1875) where he served as chairman on the Committee on Public expenditure (41st Congress) and on the Committee on Military Affairs (42nd-43rd Congresses). He as not reelected. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=C000558]" Indiana Delegation (This negotiation)
Schuyler Colfax Visualize (23 March, 1823 -- 13 January, 1885) Colfax was an American politician and was Vice President of the United States from 1869 to 1873. Born in New York City, Colfax moved to Indiana in 1836. Colfax was a member of the State constitutional convention in 1850; unsuccessful Whig candidate for election to the Thirty-second Congress, however, was elected as a Republican to the Thirty-fourth and to the six succeeding Congresses. Within the Thirty-eighth, Thirty-ninth, and Fortieth Congresses, Colfax was the Speaker of the House of Representatives. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Indiana Delegation (This negotiation) , Indiana Delegation (The Road to Civil War) , Indiana Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Indiana Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Thomas A. Hendricks Visualize (7 September, 1819 -- 25 November, 1885) Hendricks was an American lawyer, politician and was Vice President of the United States from March 1885 until his death that year. Born in Zanesville, Ohio, Hendricks moved to Indiana in 1820. In 1843, Hendricks was admitted to the bar and was a member of the State house of representatives in 1848. Hendricks was a member of the state constitutional convention and was elected as a Democrat to the Thirty-second and Thirty-third Congresses. Later, Hendricks was elected as a Democrat to the United States Senate and served from March 4, 1863 to March 3, 1869. Hendricks also served as the Governor of Indiana in 1872. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Indiana Delegation (This negotiation) , Indiana Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Indiana Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
William S. Holman Visualize "(September 6, 1822 -- April 22, 1897) William Steele Holman was a(n) lawyer, judge, public servant, and American politician. Holman was born close to Aurora, Dearborn County, Indiana. He studied law and was admitted to the bar. He served as a judge of the probate court (1843 - 1846), prosecuting attorney (1847 - 1849), judge of the court of common please (1852 - 1856). William also served on the State house of representatives (1851 and 1852) and was a member of the State constitutional convention (1850). Holman was elected as a Democrat to the 36th, 37th, 38th, 40th, 41st, 42nd, 43rd, 44th, 47th, 48th, 49th, 50th, 51st, 52nd, 53rd, and 55th Congresses (March 4, 1859 - March 3, 1865 & March 4, 1867 - March 3, 1877 & March 4, 1881 - March 3, 1895 & March 4, 1897 - his death April 22, 1897). He was not a successful candidate in the 39th, 45th, and 54th Congresses. He served as chairman on the Committee on Appropriations (44th Congress), on the Committee on Public Buildings and Grounds (44th Congress), as chairman on the Committee on Public Lands (50th Congress), on the Committee on Appropriations (52nd Congress), and on the Committee on Indian Affairs (53rd Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=H000732]" Indiana Delegation (This negotiation)
Morton C. Hunter Visualize "February 5, 1825 -- October 25th, 1896) Morton Craig Hunter was a(n) lawyer, public servant, soldier, general, operated a quarry, and American politician. Hunter studied law and was admitted to the bar. He was a member of the State house of representatives (1858), served in the Union Army (August 27, 1862), commanded the First Brigade 3rd Division, 14th Army Corps, was a brigadier general of Volunteers, and was honorably discharged (June 24, 1865). Morton was elected as a Republican to the 40th, 43rd, 44th, and 45th Congresses (March 4, 1867, - March 3, 1869 & March 4, 1873 - March 3, 1879) [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=H000985]" Indiana Delegation (This negotiation)
George W. Julian Visualize (5 May, 1817 -- 7 July, 1899) Julian was an American lawyer and politician. Julian was born in Centerville, Wayne County, Ind. and was admitted to the bar in 1840. Julian was a member of the State house of representatives in 1845. Julian was elected as a Free-Soiler to the Thirty-first Congress. Later, Julian was elected as a Republican to the Thirty-seventh and to the four succeeding Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Indiana Delegation (This negotiation) , Indiana Delegation (The Road to Civil War) , Indiana Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Indiana Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Michael C. Kerr Visualize "(March 15, 1827 -- August 19, 1876) Michael Crawford Kerr was a lawyer, reporter, and American politician. He was born in Titusville, Crawford County, Pennsylvania and moved to practice law in New Albany, Indiana in 1852. He studied law and was admitted to the bar in 1852. He was a city attorney for New Albany (1854) and prosecuting attorney of Floyd Country in 1855. Kerr was also a reporter of the supreme court of Indiana from 1862 to 1865. He served as a member of the State house of representatives in 1856 and 1857. Kerr was elected as a Democrat to the 39th,40th, 41st, and 42nd Congressed from March 4, 1865 to March 3, 1873. He was not reelected in 1872 for the 43rd Congress. Kerr was elected to the 44th Congress from March 4, 1875 to his death, where he served as the Speaker of the House of Representatives. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=K000143]" Indiana Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Indiana Delegation (This negotiation)
Oliver P. Morton Visualize "(August 4, 1823 - November 1, 1877) Oliver Hazard Perry Throck Morton was a(n) hatter, lawyer, Governor, member of a commission, judge, and American politician. Morton was born in Salisbury, Wayne County, Indiana. He studied law and was admitted to the bar in 1847. Morton was elected judge of the 6th judicial circuit of Indiana (1852), unsuccessful Republican candidate for governor (1856), lieutenant governor (1860), became governor when former governor was elected to the senate (1861), and was elected governor (1864). Oliver was also appointed a member of the Electoral Commission of 1877 to decide the contests in various states in the presidential election of 1876. Morton was elected as a Republican to the United States Senate in 1867 and 1873 (March 4, 1867 - his death November 1, 1877). While on the Senate, he served as the chairman on the Committee on Manufactures (41st Congress), on Committee on Agriculture (42nd Congress), And on Committee on privileges and Elections (42nd - 45th Congresses). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=M001020]" Indiana Delegation (This negotiation)
William E. Niblack Visualize (May 19, 1822 -- May 7, 1893) William Ellis Niblack was a lawyer, surveyor, judge, and American politician. Niblack was born in Dubois County, Indiana. He studied law and was admitted to the bar in 1843. He was the surveyor of Dubois County. He served as a member of the state house of representatives in 1849, 1850, 1862, and 1863. and was also a member of the state senate from 1850 - 1853. He was a judge for the circuit court of the third judicial district (January 1854 - October 1859) when he resigned. William served as a delegate to the Democratic National Conventions in 1864, 1868, and 1876. He was also a judge of the supreme court of Indiana from 1877 to 1889. He was elected as a Democrat to the 39th Congress to fill a vacancy caused by the death of James Lockhart. He was re-elected to the 36th Congress (December 7, 1857 - March 3, 1861). Niblack was not reelected in 1860. He was elected as a Democrat to the 39th, 40th, 41st, 42nd, and 43rd Congresses (March 4, 1865 - March 3, 1875) and was not reelected in 1874. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Indiana Delegation (The Road to Civil War) , Indiana Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Indiana Delegation (This negotiation)
Godlove S. Orth Visualize (22 April, 1817 -- 16 December, 1882) Orth was an American lawyer and politician. Orth was born in Lebanon, Pa.. Orth was admitted to the bar in 1839 and began practice in LaFayette, Indiana. Orth was a member of the State senate from 1843 to 1848, serving one year as president. Orth was elected as a Republican to the Thirty-eighth and to the three succeeding Congresses and later was elected as a Republican to the Forty-sixth and Forty-seventh Congresses. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Indiana Delegation (This negotiation) , Indiana Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Indiana Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
John P. C. Shanks Visualize "'(June 17, 1826 -- January 23, 1901) John Peter Cleaver Shanks was a(n) lawyer, public servant, soldier, and American politician. Shanks was born in Martinsburg, Virginia and moved to Portland, Indiana in 1849. He studied law and was admitted to the bar in 1848. John served as a prosecuting attorney of Jay County (1850 & 1851) and member of the State house of representatives (1855 & 1879). John also served in the Union Army as a colonel and aide to camp. He was elected as a Republican to the 37th, 40th, 41st, 42nd, and 43rd Congresses (March 4, 1861 - March 3, 1863 & March 4, 1867 - March 3, 1875) and was reelected in the 38th and 44th Congresses. During his time in Congress, he served as chairman on the Committee on Militia (41st Congress) and on the Committee on Indian Affairs (42nd Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=S000284]" Indiana Delegation (The Road to Civil War) , Indiana Delegation (This negotiation)
Henry D. Washburn Visualize "(March 28, 1832 -- January 26th 1871) Henry Dana Washburn was a tanner, currier, teacher, lawyer, county auditor, soldier, surveyor general, explorer, and American politician. Henry was born in Windsor, Vermont and moved to Vermillion County, Indiana in 1850. He studied law and was admitted to the bar in 1853. He was a county auditor. He enlisted (August 16, 1861) and served in the Union Army as lieutenant colonel of the 18th Regiment. He volunteered in the Indiana Volunteer Infantry where he was promoted to colonel (July 15, 1862), brevetted brigadier general of Volunteers (December 15, 1864), and major general in July 26, 1865. He mustered out August 26, 1865. He was appointed surveyor general of Montana in 1869 and in 1870 headed an expedition to find the headquarters of the Yellowstone River. He discovered Yellowstone Park, Mount Washburn Montana is named after him. He successful contested as a Republican the election of Daniel W. Voorhees to the 39th Congress. He was reelected to the 40th congress and served from February 23, 1866 to March 3, 1869, was not a candidate for renomination in 1868. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=W000172}" Indiana Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Indiana Delegation (This negotiation)
William Williams (IN) Visualize "(May 11, 1821 -- April 22, 1896) William Williams was a(n) lawyer, treasurer, managed a bank, director of a railroad, director of a prison, soldier, Charge d'Affaires, and American politician. He was born in Carlisle, Cumberland County, Pennsylvania and moved to Warsaw, Kosciusko County, Indiana. Williams studied law and was admitted to the bar in 1845. He was treasurer of Kosciusko County (1852), unsuccessful candidate for lieutenant governor (1853), director of Michigan City prison (1859-1862), and was appointed as Charge d'Affaires by president Arthur to Paraguay and Uruguay (April 12, 1882 - February 14, 1885). He served in the Union Army as commandant of Camp Allen in Fort Wayne, Indiana (1862) and was paymaster of Volunteers until the close of the war. William was elected as a Republican to the 40th, 41st, 42nd, and 43rd Congresses (March 4, 1867 - March 3, 1875) and was not reelected in 1874. During his time on Congress he served as chairman on the Committee on expenditures in the Department of War (40th - 43rd Congresses). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=W000545]" Indiana Delegation (This negotiation)