John Coburn

Quill platform ID: p11281.

"(October 27, 1825 -- January 28, 1908) John Coburn was a(n) lawyer, judge, public servant, soldier, general, and American politician. Coburn was born in Indianapolis, Indiana. Coburn studied law and was admitted to the bar in 1849. He served on the state house of representatives (1850), judge of the court of common pleas (1859-1861), judge of the 5th judicial circuit of Indiana (October 1865 - July 1866), supreme court justice of the Territory of Montana (Feb 19,1884 -December 1884), and was appointed first secretary of the Territory of Montana (March 1865) but resigned immediately. John also served in the Union Army, became a colonel of the 33rd Regiment of the Indiana Volunteer Infantry (September 16, 1861 - September 20, 1864), and was a brigadier general of the Volunteers (March 13, 1865). Coburn was elected as a Republican to the 40th, 41st, 42nd, 43rd Congress (March 4, 1867 - March 3, 1875) where he served as chairman on the Committee on Public expenditure (41st Congress) and on the Committee on Military Affairs (42nd-43rd Congresses). He as not reelected. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=C000558]"

Member of Indiana Delegation—United States Fifteenth Amendment.

Resources (0):

Resource Collections (0):

None

Resource Items (0):

None