William S. Holman

Quill platform ID: p11280.

"(September 6, 1822 -- April 22, 1897) William Steele Holman was a(n) lawyer, judge, public servant, and American politician. Holman was born close to Aurora, Dearborn County, Indiana. He studied law and was admitted to the bar. He served as a judge of the probate court (1843 - 1846), prosecuting attorney (1847 - 1849), judge of the court of common please (1852 - 1856). William also served on the State house of representatives (1851 and 1852) and was a member of the State constitutional convention (1850). Holman was elected as a Democrat to the 36th, 37th, 38th, 40th, 41st, 42nd, 43rd, 44th, 47th, 48th, 49th, 50th, 51st, 52nd, 53rd, and 55th Congresses (March 4, 1859 - March 3, 1865 & March 4, 1867 - March 3, 1877 & March 4, 1881 - March 3, 1895 & March 4, 1897 - his death April 22, 1897). He was not a successful candidate in the 39th, 45th, and 54th Congresses. He served as chairman on the Committee on Appropriations (44th Congress), on the Committee on Public Buildings and Grounds (44th Congress), as chairman on the Committee on Public Lands (50th Congress), on the Committee on Appropriations (52nd Congress), and on the Committee on Indian Affairs (53rd Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=H000732]"

Member of Indiana Delegation—United States Fifteenth Amendment.

Resources (0):

Resource Collections (0):

None

Resource Items (0):

None