J. Hale Sypher

Quill platform ID: p11357.

"(June 22, 1837 -- May 9, 1905) Jacob Hale Sypher was a(n) teacher, soldier, lawyer, public servant, and American politician. He was born close to Millerstown, Perry County, Pennsylvania and moved to Ohio and then Louisiana. Jacob served in the Union army as a private in Company A First Ohio Light Artillery and later served as colonel of the 11th United States Colored Heavy Artillery. He studied law and was admitted to the bar. Sypher was a delegate to the Republican National Convention. He was elected as a Republican to the 40th Congress (July 18, 1868 - March 3, 1869). Sypher contested the election of Louis St. Martin to the 41st Congress, but house decided that neither were entitled to the seat. He was elected to the 41st, also reelected to the 42nd Congress, to fill the vacancy caused by the decision of Congress (November 7, 1870 - March 3, 1873). Jacob presented credentials as a Member-elect to the 43rd Congress (March 4, 1873 - March 3, 1875) and was contested successfully by Effingham Lawrence. He was not successful in the election of 1874 and during his time on congress, served as Chairman on the Committee on Expenditures in the Department of the Treasury (43rd Congress.) [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=S001140]"

Member of Louisiana Delegation—United States Fifteenth Amendment.

Resources (0):

Resource Collections (0):

None

Resource Items (0):

None