Louisiana Delegation

This is one of the 45 delegations in the convention, accounting for 7 of 329 people who took part.

Members (7):

Name Visualize Details Delegations
W. Jasper Blackburn Visualize "(July 24, 1820 -- November 10, 1899) William Jasper Blackburn was a(n) printer, establisher of papers, public servant, judge, and American politician. Blackburn was born on the Fourche de Mau, Randolph County, Arkansas and moved to Minden, Louisiana in 1849. He established the Minden Herald ,Homer Iliad (1859), published the Arkansas Republican (1881 -1884) and the Free South (1885 - 1892). He served as a member of the State constitutional convention (1867), was a county judge of Claiborne Parish, and was a member of the State senate (1874 -1874). William was elected as a Republican to the 40th Congress (July 18, 1868 - March 3, 1869) and was not reelected. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=B000510]" Louisiana Delegation (This negotiation)
John S. Harris Visualize "(December 18, 1825 -- January 25, 1906) John Spafford Harris was a(n) clerk, merchant, cotton planter, public servant, surveyor general, and American politician. Harris was born in Truxton, Cortland County, New York and moved to Milwaukee, Wisconsin and then Natchez, Louisiana in 1863. John was a member of the State constitutional convention (1868), was one of a committee of seven to conduct the affairs of the state until the constitution could be adopted, member of the state senate (1868), and was appointed surveyor general for Montana by President Arthur (November 21, 1881). Harris was elected as a Republican to the United States Senate (July 8,1868 - March 3, 1871). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=H000246]" Louisiana Delegation (This negotiation)
William P. Kellogg Visualize "(December 8, 1830 -- August 10, 1918) William Pitt Kellogg was a(n) lawyer, public servant, judge, soldier, collector of a port, governor, and American politician. Kellogg was born in Orwell, Addison County, Vermont and moved to Nebraska, Illinois, and then New Orleans in 1865. He studied law and was admitted to the bar in 1855. William served as a presidential elector on the Republican ticket in (1860), was appointed as chief justice of the supreme court of the Territory of Nebraska (1861) by President Lincoln, was appointed by President Lincoln as collector of the port of New Orleans (April 13, 1865 - 1868), Governor of Louisiana (1873-1877) and served on the Illinois Volunteer Calvary. Kellogg was elected as a Republican to the United States Senate (July 9, 1868 - November 1, 1872) when he resigned to become governor. He was again elected to the United States Senate (March 4, 1877 - March 3, 1883), declining to run again. Kellogg was elected to the 48th Congress (March 4, 1883 - March 3, 1885). During his time on the Senate, he served as Chairman on the Committee on Railroads (47th Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=K000069]" Louisiana Delegation (This negotiation)
James Mann Visualize "(June 22, 1822 -- July 18, 1868) James Mann was a(n) public servant, treasurer of a county, soldier, treasury agent, customhouse officer, and American politician. Mann was born in Gorham, Cumberland County, Maine and moved to Louisiana in 1867. James was a member of the Maine house of representatives (1849 & 1850), served on the Maine state senate (1851-1853), was treasurer of Cumberland County (1862 & 1863), Customhouse officer in Portland, Maine, and Treasury agent for Louisiana (1867 & 1868). He also served in the Union army as paymaster with a rank of major. Mann was elected as a Democrat to the 40th congress (July 18, 1868 - his death August 26, 1868). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=M000103]" Louisiana Delegation (This negotiation)
Joseph P. Newsham Visualize "(May 24, 1837 -- October 22, 1919) Joseph Parkinson Newsham was a(n) merchant, lawyer, soldier, clerk, public servant, planter, establisher of a newspaper, and American politician. He was born in Preston, Lancashire, England and moved to Illinois and then Donaldsonville, Louisiana in 1864. Joseph studied law and was admitted to the bar in 1860 and 1865 (Illinois and Louisiana respectfully). He served in the Union Army as a adjutant of the 32nd Regiment Missouri Volunteer Infantry and resigned on account of disabilities incurred in action (July 4, 1864). Newsham was a clerk of the 4th judicial district court of the Parish of Ascension, member of the Louisiana constitutional convention (1867 & 1868), and established the Feliciana Republican (1869). Joseph was elected as a Republican to the 40th Congress (July 16, 1868 - March 3, 1869). He successfully contested the election of Michael Ryan to the 41st Congress (May 23, 1870 - March 3, 1871) and was not reelected. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=N000072]" Louisiana Delegation (This negotiation)
J. Hale Sypher Visualize "(June 22, 1837 -- May 9, 1905) Jacob Hale Sypher was a(n) teacher, soldier, lawyer, public servant, and American politician. He was born close to Millerstown, Perry County, Pennsylvania and moved to Ohio and then Louisiana. Jacob served in the Union army as a private in Company A First Ohio Light Artillery and later served as colonel of the 11th United States Colored Heavy Artillery. He studied law and was admitted to the bar. Sypher was a delegate to the Republican National Convention. He was elected as a Republican to the 40th Congress (July 18, 1868 - March 3, 1869). Sypher contested the election of Louis St. Martin to the 41st Congress, but house decided that neither were entitled to the seat. He was elected to the 41st, also reelected to the 42nd Congress, to fill the vacancy caused by the decision of Congress (November 7, 1870 - March 3, 1873). Jacob presented credentials as a Member-elect to the 43rd Congress (March 4, 1873 - March 3, 1875) and was contested successfully by Effingham Lawrence. He was not successful in the election of 1874 and during his time on congress, served as Chairman on the Committee on Expenditures in the Department of the Treasury (43rd Congress.) [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=S001140]" Louisiana Delegation (This negotiation)
Michel Vidal Visualize "(October 1, 1824 -- April 5, 1870) Michel Vidal was a(n) associate editor of papers, publisher and founder of a newspaper, editor of newspapers, registrar, public servant, commissioner, Consul, and American politician. Michel was born in Carcassonne, Languedoc, France and moved to Texas and then Louisiana. He was associate editor of several American and French papers for the US and Canada, founded and editor of the St. Laundry Progress, Editor of the New York Courrier des Etats-Unis, and editor of the New Orleans Picayune. Vidal was appointed by General Sheridan as registrar for the City of New Orleans. Michel was also a delegate to the State constitutional convention (1867 & 1868), appointed a United States commissioner under the convention concluded with Peru for the adjustment of claims of citizens of either country (1868) and appointed by President Gran as United States consul at Tripoli (April 5, 1870 - October 12, 1876). Vidal was also elected as a Republican to the 40th Congress (July 18, 1868 - March 3, 1869). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=V000096]" Louisiana Delegation (This negotiation)