Missouri Delegation

This is one of the 45 delegations in the convention, accounting for 16 of 449 people who took part.

Members (16):

Name Visualize Details Delegations
Thomas L. Anderson Visualize (December 8, 1808 — March 6, 1885) Thomas Lilbourne Anderson, a Representative from Missouri; born near Bowling Green, Green County, Ky., December 8, 1808; attended the rural schools; studied law; was admitted to the bar in 1828 and commenced practice in Franklin, Simpson County, Ky.; moved in 1830 to Palmyra, Marion County, Mo., where he continued the practice of law; member of the State house of representatives 1840-1844; presidential elector on the Whig ticket in 1844, 1848 and 1852; member of the State constitutional convention in 1845; elected as a candidate of the American Party to the Thirty-fifth Congress and as an Independent Democrat to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1857-March 3, 1861); was not a candidate for renomination in 1860; resumed the practice of law in Marion County, Mo.; died in Palmyra, Mo., March 6, 1885; interment in the City Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/A000234] Missouri Delegation (This negotiation)
J. R. Barret Visualize (August 21, 1825 — November 2, 1903) John Richard Barret, a Representative from Missouri; born in Greensburg, Green County, Ky., August 21, 1825; attended the common schools and Centre College, Danville, Ky.; moved to St. Louis, Mo., in 1839; was graduated from the St. Louis University in 1843; studied law and practiced; elected to the State house of representatives in 1852 and served four terms; became identified with the St. Louis Agricultural Society and organized its exhibitions; presented credentials as a Democratic Member-elect to the Thirty-sixth Congress and served from March 4, 1859, to June 8, 1860, when he was succeeded by Francis P. Blair, Jr., who contested his election; subsequently elected as a Democrat to the same Congress to fill the vacancy caused by the resignation of Francis P. Blair, Jr., and served from December 3, 1860, to March 3, 1861; unsuccessful for reelection in 1860 to the Thirty-seventh Congress; moved to New York City and engaged in numerous occupations; died in New York City on November 2, 1903; interment in Cave Hill Cemetery, Louisville, Ky. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/B000175] Missouri Delegation (This negotiation)
Francis P. Blair Visualize (19 February, 1821 --8 July, 1875) Blair was an American lawyer, soldier, and politician. Born in Lexington, Ky., Blair studied law and was admitted to the bar in 1842 and commenced practice in St. Louis. After serving as a private in the Mexican War, Blair was a member of the State house of representatives (1852-1856). Blair was elected as a Republican to the Thirty-fifth Congress and Thirty-sixth Congress and resigned in 1860. Afterwards, Blair was elected to the Thirty-seventh Congress and served from March 4th, 1861, until his resignation in July 1862 to become a colonel in the Union Army. After the war, Blair presented credentials as a Member-elect to the Thirty-eighth Congress and served from March 4th, 1863, to June 10th, 1864. Blair was elected for his final term as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy caused by the resignation of Charles D. Drake and served from January 20th, 1871 to March 3rd, 1873. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Missouri Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Missouri Delegation (This negotiation)
John B. Clark Visualize (April 17, 1802 — October 29, 1885) John Bullock Clark, (father of John Bullock Clark, Jr., nephew of Christopher Henderson Clark, nephew of James Clark), a Representative from Missouri; born in Madison County, Ky., April 17, 1802; attended the country schools; studied law; was admitted to the bar in 1824 and practiced in Fayette, Mo.; clerk of the Howard County, Mo., courts 1824-1834; colonel of Missouri Mounted Volunteers in the Black Hawk War in 1832; major general of militia in 1848; member of the Missouri state house of representatives 1850 and 1851; elected as a Democrat to the Thirty-fifth Congress to fill the vacancy caused by the resignation of James S. Green; reelected to the Thirty-sixth and to the succeeding Congress (December 7, 1857-July 13, 1861); expelled from the U.S. House of Representatives on July 13, 1861, for disloyalty to the Union; a senator from Missouri in the first Confederate congress and a representative in the second Confederate congress; brigadier general of Missouri Confederate state troops; practiced law until his death in Fayette, Howard County, Mo., October 29, 1885; interment in Fayette Cemetery, Mo. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/C000441] Missouri Delegation (This negotiation)
James Craig Visualize (February 28, 1818 — October 22, 1888) James Craig, a Representative from Missouri; born in Washington County, Pa., February 28, 1818; attended the public schools; moved to Mansfield, Ohio, in 1821; studied law; and was admitted to the bar in New Philadelphia, Ohio, in 1839; moved to St. Joseph, Mo., in 1844, where he commenced the practice of law; captain of a volunteer company in the Mexican War and served until 1848; State's attorney for the twelfth judicial circuit 1852-1856; member of the State house of representatives in 1856 and 1857; elected as a Democrat to the Thirty-fifth and Thirty-sixth Congresses (March 4, 1857-March 3, 1861); unsuccessful candidate for renomination in 1860; resumed the practice of law; was commissioned brigadier general of Volunteers by President Lincoln March 21, 1862; was the first president of the Hannibal & St. Joseph Railroad and the first comptroller of the city of St. Joseph; died in St. Joseph, Mo., October 22, 1888; interment in Mount Mora Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/C000857] Missouri Delegation (This negotiation)
James S. Green Visualize (February 28, 1817 — January 19, 1870) James Stephen Green, a Representative and a Senator from Missouri; born near Rectortown, Fauquier County, Va., February 28, 1817; attended the common schools; moved to Alabama and then to Missouri about 1838; studied law; admitted to the bar in 1840 and commenced practice in Monticello, Mo.; delegate to the State constitutional convention in 1845; elected as a Democrat to the Thirtieth and Thirty-first Congresses (March 4, 1847-March 3, 1851); was not a candidate for renomination in 1850; Charge d'Affaires to Colombia 1853-1854; appointed Minister Resident in June 1854, but did not present his credentials; elected as a Democrat to the Thirty-fifth Congress, but did not take his seat, having been elected to the United States Senate to fill the vacancy in the term commencing March 4, 1855, and served from January 12, 1857, to March 3, 1861; chairman, Committee on Territories (Thirty-fifth and Thirty-sixth Congresses); died in St. Louis, Mo., January 19, 1870; interment in the Old Cemetery, Canton, Mo. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/G000414] Missouri Delegation (This negotiation)
William A. Hall Visualize (15 October, 1815 -- 15 December, 1888) Hall was an American lawyer and politician. Born in Portland, Maine, Hall moved to Missouri in 1840 and studied law. After admittance to the bar in 1841, Hall participated in the Missouri State constitutional convention in 1861 and was elected as a Democrat to the Thirty-seventh Congress to fill the vacancy caused by the expulsion of John B. Clark and reelected as a Unionist to the Thirty-eighth Congress and served from January 20th, 1862 to March 3rd, 1865. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Missouri Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Missouri Delegation (This negotiation)
John B. Henderson Visualize (16 November, 1826 -- 12 April, 1913) Henderson was an American lawyer and politician. Born in Pittsylvania County, Va., Henderson moved with his parents to Missouri and studied on his own while a farm hand, passing the bar in 1844. Henderson was a member of the State house of representatives and was appointed and subsequently elected to the United States Senate as a Unionist to fill the vacancy caused by the expulsion of Trusten Polk. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Missouri Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Missouri Delegation (United States Fifteenth Amendment) , Missouri Delegation (This negotiation) , Missouri Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866)
John W. Noell Visualize (22 February, 1816 -- 14 March, 1863) Noell was an American lawyer and politician. Born in Bedford County, Va., Noell moved to Missouri during his childhood. Noell studied law and was admitted to the bar in 1843. Afterwards, Noell served as a member of the State senate (1851-1855). Noell was elected as a Democrat to the Thirty-sixth and Thirty-seventh Congresses, then reelected as an Unconditional Unionist to the Thirty-eighth Congress and served from March 4th, 1859 until his death. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Missouri Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Missouri Delegation (This negotiation)
Elija H. Norton Visualize (November 21, 1821 — August 6, 1914) Elijah Hise Norton, a Representative from Missouri; was born in Russellville, Logan County, Ky., November 21, 1821; attended the public schools and Centre College, Danville, Ky.; was graduated from the law department of Transylvania University, Lexington, Ky., in 1842; was admitted to the bar and commenced practice in Platte City, Mo., in 1845; county attorney in 1850; judge of the circuit court of Missouri 1852-1860; elected as a Democrat to the Thirty-seventh Congress (March 4, 1861-March 3, 1863); unsuccessful candidate for reelection in 1862 to the Thirty-eighth Congress; delegate to the State constitutional convention in 1875; appointed and subsequently elected as judge of the State supreme court, serving from 1876 to 1879; resumed the practice of law and the care of his estate; died in Platte City, Platte County, Mo., August 6, 1914; interment in Platte City Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/N000148] Missouri Delegation (This negotiation)
John S. Phelps Visualize (December 22, 1814 — November 20, 1886) John Smith Phelps, (son of Elisha Phelps), a Representative from Missouri; born in Simsbury, Hartford County, Conn., December 22, 1814; attended the common schools and was graduated from Trinity College, Hartford, Conn., in 1832; studied law; was admitted to the bar in 1835 and commenced practice in Simsbury; moved to Springfield, Greene County, Mo., in 1837; member of the State house of representatives in 1840; elected as a Democrat to the Twenty-ninth and to the eight succeeding Congresses (March 4, 1845-March 3, 1863); chairman, Committee on Ways and Means (Thirty-fifth Congress); was not a candidate for renomination in 1862; during the Civil War enlisted as a private in Captain Coleman's Company of Missouri Infantry; promoted to lieutenant colonel October 2, 1861, and to colonel December 19, 1861; mustered out May 13, 1862; appointed by President Lincoln in July 1862 as Military Governor of Arkansas; resumed the practice of his profession in Springfield; unsuccessful Democratic candidate in 1868 for Governor of Missouri; Governor of Missouri 1877-1881; resumed the practice of his profession; died in St. Louis, Mo., November 20, 1886; interment in Hazelwood Cemetery, Springfield, Mo. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/P000296] Missouri Delegation (This negotiation)
Trusten Polk Visualize (May 29, 1811 — April 16, 1876) Trusten Polk, a Senator from Missouri; born near Bridgeville, Sussex County, Del., May 29, 1811; attended the common schools and a private academy; graduated from Yale College in 1831; studied law; admitted to the bar in 1835 and commenced practice in St. Louis, Mo.; city counselor of St. Louis 1843; delegate to the Missouri State constitutional convention in 1845; presidential elector on the Democratic ticket in 1848; inaugurated as Governor of Missouri in January 1857 but soon afterward resigned, having been elected as a Democrat to the United States Senate; served from March 4, 1857, to January 10, 1862, when he was expelled for support of the rebellion; during the Civil War served as colonel in the Confederate Army; judge in the military courts of the department of Mississippi in 1864 and 1865, until taken prisoner; resumed the practice of law in St. Louis, Mo., and died there April 16, 1876; interment in Bellefontaine Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/P000411] Missouri Delegation (This negotiation)
Thomas L. Price Visualize (January 19, 1809 — July 15, 1870) Thomas Lawson Price, a Representative from Missouri; born near Danville, Va., on January 19, 1809; attended the country schools; moved to Missouri in 1831 and settled in Jefferson City; conducted stage lines and engaged in manufacturing and mercantile pursuits; first mayor of Jefferson City 1839-1842; unsuccessful candidate for the State senate in 1845; commissioned brevet major general of the Sixth Division of Missouri Militia in 1847; elected Lieutenant Governor in 1849; member of the State house of representatives 1860-1862; was one of the incorporators of the Capital City Bank and president of the Jefferson Land Co.; actively engaged in the promotion of various railway lines; brigadier general of Volunteers in 1861 and 1862; elected as a Democrat to the Thirty-seventh Congress to fill the vacancy caused by the expulsion of John W. Reid and served from January 21, 1862, to March 3, 1863; unsuccessful candidate for reelection in 1862 to the Thirty-eighth Congress; delegate to the Democratic National Convention in 1864 and 1868; died in Jefferson City, Mo., July 15, 1870; interment in a private cemetery; reinterment in Riverview Cemetery, Jefferson City, Mo., in 1912. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/P000532] Missouri Delegation (This negotiation)
James S. Rollins Visualize (19 April, 1812 -- 9 January, 1888) Rollins was an American lawyer and politician. Born in Richmond, Madison County, Ky., Rollins studied law and was admitted to the bar in 1834, practicing in Columbia, Mo.. After serving in the Black Hawk War, Rollins served as a member of the State house of representatives (1838-1840, 1854, and 1867). Rollins was elected as a Constitutional Unionist to the Thirty-seventh Congress and reelected as a Unionist to the Thirty-eighth Congress. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Missouri Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Missouri Delegation (This negotiation)
Robert Wilson Visualize (November, 1803 -- 10 May, 1870) Wilson was an American politician, lawyer, and soldier. Born in Staunton, Va., Wilson moved to Missouri in 1820. Wilson studied law and was admitted to the bar in 1840. Wilson participated as a Union delegate in the State convention called to determine the attitude on secession in 1861 and was elected vice president of the convention, later acting as president. Wilson was appointed as a Unionist to the United States Senate to fill the vacancy caused by the expulsion of Waldo P. Johnson and served from January 17th, 1862 to November 13th, 1863. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Missouri Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Missouri Delegation (This negotiation)
Samuel H. Woodson Visualize (October 24, 1815 — June 23, 1881) Samuel Hughes Woodson, (son of Samuel Hughes Woodson), a Representative from Missouri; born near Nicholasville, Jessamine County, Ky., October 24, 1815; attended the public schools; was graduated from Centre College, Danville, Ky., and the law department of Transylvania University, Lexington, Ky.; was admitted to the bar in 1838 and commenced the practice of law in Independence, Jackson County, Mo., in 1840; member of the State house of representatives in 1853 and 1854; delegate to the State constitutional convention in 1855; elected on the American Party ticket to the Thirty-fifth and Thirty-sixth Congresses (March 4, 1857-March 3, 1861); was not a candidate for renomination in 1860; resumed the practice of his profession in Independence; became affiliated with the Democratic Party; was judge of the twenty-fourth judicial circuit of Missouri from March 1875 until his death in Independence, Mo., June 23, 1881; interment in Woodlawn Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/W000728] Missouri Delegation (This negotiation)