Virginia Delegation

This is one of the 45 delegations in the convention, accounting for 22 of 449 people who took part.

Members (22):

Name Visualize Details Delegations
Jacob B. Blair Visualize (11 April, 1821 -- 12 February, 1901) Blair was an American lawyer and politician. Born in Wood County, Va., Blair studied law and was admitted to the bar in 1844. Blair was elected as a Unionist from Virginia to the Thirty-seventh Congress to fill the vacancy caused by the resignation of United States Representative John S. Carlile. Afterwards, Blair was elected as an Unconditional Unionist from West Virginia to the Thirty-eighth Congress. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Virginia Delegation (This negotiation) , West Virginia Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Thomas S. Bocock Visualize (May 18, 1815 — August 5, 1891) Thomas Stanley Bocock, a Representative from Virginia; born at Buckingham Court House, Buckingham (now Appomattox) County, Va., May 18, 1815; educated by private tutors; was graduated from Hampden-Sidney College, Virginia, in 1838; studied law; was admitted to the bar in 1840 and commenced practice at Buckingham Court House; member of the State house of delegates 1842-1844; served as prosecuting attorney of Appomattox County in 1845 and 1846; elected as a Democrat to the Thirtieth and to the six succeeding Congresses (March 4, 1847-March 3, 1861); chairman, Committee on Naval Affairs (Thirty-third and Thirty-fifth Congresses); elected a Representative to the Confederate Congress in 1861, being chosen speaker of that body February 18, 1862; again served as a member of the State house of delegates 1877-1879; was a delegate to the Democratic National Conventions in 1868, 1876, and 1880; died in Appomattox County, Va., on August 5, 1891; interment in Old Bocock Cemetery (private burying ground), near Wildway, Va. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/B000582] Virginia Delegation (This negotiation)
Alexander R. Boteler Visualize (May 16, 1815 — May 8, 1892) Alexander Robinson Boteler, a Representative from Virginia; born in Shepherdstown, Jefferson County, Va. (now West Virginia), May 16, 1815; was graduated from Princeton College in 1835; engaged in agriculture and literary pursuits; elected as the candidate of the Opposition Party to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); during the Civil War entered the Confederate Army and was a member of Stonewall Jackson's staff; chosen by the State convention a Representative from Virginia to the Confederate Provisional Congress November 19, 1861; elected from Virginia to the Confederate Congress, serving from February 1862 to February 1864; appointed a member of the Centennial Commission in 1876; appointed a member of the Tariff Commission by President Arthur and subsequently made pardon clerk in the Department of Justice by Attorney General Brewster; died in Shepherdstown, Jefferson County, W.Va., May 8, 1892; interment in Elmwood Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/B000653] Virginia Delegation (This negotiation)
William G. Brown Visualize (25 September, 1800 -- 19 April, 1884) Brown was an American lawyer and politician representing both Virginia and West Virginia. Born in Kingwood, Preston County, Va., Brown studied law and was admitted to the bar in 1823. Brown served as a member of the State house of representatives in 1832 and 1840-1843. Brown was elected as a Democrat to the Twenty-ninth and Thirtieth Congresses and afterwards participated as a delegate in the State constitutional conventions of 1850 and 1861. Brown was later elected as a Unionist to the Thirty-seventh Congress and after the admission of West Virginia as a State was elected as an Unconditional Unionist from West Virginia to the Thirty-eighth Congress. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Virginia Delegation (This negotiation) , West Virginia Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
John S. Carlile Visualize (16 December, 1817 -- 24 October, 1878) Carlile was an American lawyer and politician. Born in Winchester, Va., Carlile studied law and was admitted to the bar in 1840. Carlile participated as a delegate to the State constitutional convention in 1850 and was a member of the State senate from 1847 to 1851. Carlile was elected as the candidate of the American Party to the Thirty-fourth Congress and afterwards participated as a delegate to the State secession convention in February 1861. Carlile was elected as a Unionist to the Thirty-seventh Congress, however, only served up and until he was elected as a Unionist to the United States Senate to fill the vacancy caused by the expulsion of Robert M.T. Hunter. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Virginia Delegation (This negotiation) , Virginia Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Sherrard Clemens Visualize (April 28, 1820 — June 30, 1881) Sherrard Clemens, a Representative from Virginia; born in Wheeling, Va. (now West Virginia), on April 28, 1820; appointed a cadet to the United States Military Academy at West Point, but resigned after six months; was graduated in law from Washington (now Washington and Jefferson) College, Washington, Pa.; was admitted to the bar in 1843 and commenced practice in Wheeling; elected as a Democrat to the Thirty-second Congress to fill the vacancy caused by the resignation of George W. Thompson and served from December 6, 1852, to March 3, 1853; elected to the Thirty-fifth and Thirty-sixth Congresses (March 4, 1857-March 3, 1861); was not a candidate for renomination in 1860; member, State convention, 1861; resumed the practice of law in Wheeling, W.Va.; moved to St. Louis, Mo., and continued the practice of law; died in St. Louis, Mo., June 30, 1881; interment in Calvary Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/C000502] Virginia Delegation (This negotiation)
Daniel C. De Jarnette Visualize (October 18, 1822 — August 20, 1881) Daniel Coleman De Jarnette, a Representative from Virginia; born at "Spring Grove Manor,'' near Bowling Green, Caroline County, Va., October 18, 1822; studied under a private teacher and attended Bethany College, Bethany, Va. (now West Virginia); engaged in agricultural pursuits; served in the Virginia state house of representatives 1853-1858; elected as an Independent Democrat to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); reelected to the Thirty-seventh Congress, but did not present his credentials; Representative from Virginia to the First and Second Confederate Congresses 1862-1865; was an arbitrator in 1871 to define the boundary line between Maryland and Virginia; died at White Sulphur Springs, Greenbrier County, W.Va., August 20, 1881; interment in private burying ground on his estate, ``Spring Grove,'' Caroline County, Va. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/D000202] Virginia Delegation (This negotiation)
Henry A. Edmundson Visualize (June 14, 1814 — December 16, 1890) Henry Alonzo Edmundson, a Representative from Virginia; born in Blacksburg, Montgomery County, Va., June 14, 1814; attended private schools, and was graduated from Georgetown University, Washington, D.C.; studied law; was admitted to the bar in 1838 and commenced practice in Salem, Va.; elected as a Democrat to the Thirty-first and to the five succeeding Congresses (March 4, 1849-March 3, 1861); chairman, Committee on Expenditures on Public Buildings (Thirty-third Congress); served in the Confederate Army as lieutenant colonel of the Fifty-fourth Virginia Regiment until 1862, when he was assigned to the command of the Twenty-seventh Virginia Cavalry; at the close of hostilities he resumed the practice of law, and subsequently, in 1880, engaged in agricultural pursuits; died at his home, ``Falling Waters,'' Shawsville, Montgomery County, Va., December 16, 1890; interment in Fotheringay Cemetery, Montgomery County, Va. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/E000058] Virginia Delegation (This negotiation)
Muscoe R. H. Garnett Visualize (July 25, 1821 — February 14, 1864) Muscoe Russell Hunter Garnett, (grandson of James Mercer Garnett), a Representative from Virginia; born at "Elmwood,'' near Loretto, Essex County, Va., July 25, 1821; tutored at home and was graduated from the University of Virginia at Charlottesville (literary department in 1839 and the law department in 1842); was admitted to the bar in 1842 and commenced the practice of his profession in Loretto, Va.; delegate to the State constitutional convention in 1850 and 1851; delegate to the Democratic National Convention in 1852 and 1856; member of the State house of delegates 1853-1856; member of the board of visitors of the University of Virginia 1855-1859; elected as a Democrat to the Thirty-fourth Congress to fill the vacancy caused by the death of Thomas H. Bayly; reelected to the Thirty-fifth and Thirty-sixth Congresses and served from December 1, 1856, to March 3, 1861; delegate to the Virginia secession convention and to the State constitutional convention in 1861; member from Virginia of the First Confederate Congress 1862-1864; died at "Elmwood,'' near Loretto, Va., on February 14, 1864; interment in the family cemetery on his estate. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/G000076] Virginia Delegation (This negotiation)
John T. Harris Visualize (May 8, 1823 — October 14, 1899) John Thomas Harris was an American politician and lawyer. Harris was born in Browns Gap, Virginia in 1823. He studied law and was admitted to the bar in 1845. Harris was the Commonwealth attorney for Rockingham County, Virginia, for seven years from 1852 to 1859. He was first elected as an Independent Democrat to the United States House of Representatives and served from March 4, 1859 to March 3, 1861. After Virginia seceded from the Union, Harris served in the State House of Delegates from 1863 to 1865, and later served as a judge of the twelfth judicial circuit from 1866 to 1869. He was elected again to the United States House of Representatives, this time as a Democrat, and served from March 4, 1871 to March 3, 1881. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/H000247] Virginia Delegation (This negotiation) , Virginia Delegation (United States Nineteenth Amendment and Edmunds Tucker Act)
Robert M. T. Hunter Visualize (April 21, 1809 — July 18, 1887) Robert Mercer Taliaferro Hunter, a Representative and a Senator from Virginia; born at "Mount Pleasant," near Loretto, Essex County, Va., April 21, 1809; tutored at home; graduated from the University of Virginia at Charlottesville in 1828; studied law; admitted to the bar in 1830 and commenced practice at Lloyds; member, State general assembly 1834-1837; elected as a States-Rights Whig to the Twenty-fifth, Twenty-sixth, and Twenty-seventh Congresses (March 4, 1837-March 3, 1843); Speaker of the House of Representatives in the Twenty-sixth Congress; unsuccessful candidate for reelection to the Twenty-eighth Congress; elected to the Twenty-ninth Congress (March 4, 1845-March 3, 1847); chairman, Committee on the District of Columbia (Twenty-ninth Congress); elected to the United States Senate in 1846; reelected in 1852 and 1858 and served from March 4, 1847, to March 28, 1861, when he withdrew; expelled from the Senate on July 11, 1861, for support of the rebellion; chairman, Committee on Public Buildings (Thirtieth through Thirty-second Congresses), Committee on Finance (Thirty-first through Thirty-sixth Congresses); delegate from Virginia to the Confederate Provincial Congress at Richmond; Confederate Secretary of State 1861-1862; served in the Confederate Senate from Virginia in the First and Second Congresses 1862-1865 and was President pro tempore on various occasions; was one of the peace commissioners that met with President Abraham Lincoln in Hampton Roads in February 1865; briefly imprisoned at the end of the Civil War; State treasurer of Virginia 1874-1880; collector for the port of Tappahannock, Va. 1885; died on his estate 'Fonthill,' near Lloyds, Va., on July 18, 1887; interment in 'Elmwood,' the family burial ground, near Loretto, Va. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/H000988] Virginia Delegation (This negotiation)
Albert G. Jenkins Visualize (November 10, 1830 — May 21, 1864) Albert Gallatin Jenkins, a Representative from Virginia; born in Cabell County, Va., November 10, 1830; was graduated from Jefferson College, Canonsburg, Pa., in 1848 and from Harvard Law School in 1850; was admitted to the bar in 1850, but engaged in agricultural pursuits; delegate to the Democratic National Convention in 1856; elected as a Democrat to the Thirty-fifth and Thirty-sixth Congresses (March 4, 1857-March 3, 1861); delegate to the Confederate Provisional Congress in 1861; enlisted in the Confederate Army; appointed brigadier general August 1, 1862; wounded in the Battle of Cloyds Mountain, near Dublin, Va., May 9, 1864, and died May 21, 1864; interment in New Dublin Presbyterian Cemetery; reinterred after the close of the war at his home in Green Valley, near Huntington, W.Va.; again reinterred in the Confederate plot in Spring Hill Cemetery, Huntington, W.Va. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/J000081] Virginia Delegation (This negotiation)
Shelton F. Leake Visualize (November 30, 1812 — March 4, 1884) Shelton Farrar Leake, a Representative from Virginia; born near Hillsboro, Albemarle County, Va., November 30, 1812; completed preparatory studies; taught school; studied law; was admitted to the bar in 1835 and commenced practice in Charlottesville, Va.; member of the State house of delegates in 1842 and 1843; elected as a Democrat to the Twenty-ninth Congress (March 4, 1845-March 3, 1847); resumed the practice of law; elected Lieutenant Governor of Virginia in 1851; elected as an Independent Democrat to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); again resumed the practice of law; died in Charlottesville, Va., on March 4, 1884; interment in Maplewood Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/L000176] Virginia Delegation (This negotiation)
Elbert S. Martin Visualize (1829 — September 3, 1876) Elbert Sevier Martin, (brother of John Preston Martin), a Representative from Virginia; born near Jonesville, Lee County, Va., about 1829; attended the public schools and Emory and Henry College, Emory, Va., 1845-1848; engaged in mercantile pursuits in Jonesville, Va.; elected as an Independent Democrat to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); unsuccessful candidate for reelection in 1860 to the Thirty-seventh Congress; served in the Confederate Army during the Civil War as captain of a company of volunteers formed in Jonesville, Va.; moved to Dallas, Tex., in 1870 and became interested in the newspaper publishing business; died in Dallas, Tex., September 3, 1876. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/M000179] Virginia Delegation (This negotiation)
James M. Mason Visualize (November 3, 1798 — April 28, 1871) James Murray Mason, a Representative and a Senator from Virginia; born on Analostan Island, Fairfax County, Va. (now Theodore Roosevelt Island, Washington, D.C.), November 3, 1798; studied under a private tutor and at an academy at Georgetown, D.C.; graduated from the University of Pennsylvania at Philadelphia in 1818 and from the law department of William and Mary College at Williamsburg in 1820; admitted to the bar and practiced in Winchester, Va., in 1820 and 1821; delegate to the Virginia constitutional convention in 1829; member, State house of delegates 1826-1832, with the exception of 1827-1828; presidential elector on the Democratic ticket in 1832; elected as a Jackson Democrat to the Twenty-fifth Congress (March 4, 1837-March 3, 1839); elected as a Democrat to the United States Senate in 1847 to fill the vacancy caused by the death of Isaac S. Pennybacker; reelected in 1850 and 1856 and served from January 21, 1847, until March 28, 1861, when he withdrew; expelled from the Senate for support of the rebellion on July 11, 1861; served as President pro tempore of the Senate during the Thirty-fourth and Thirty-fifth Congresses; chairman, Committee on Claims (Thirtieth Congress), Committee on the District of Columbia (Thirty-first Congress), Committee on Foreign Relations (Thirty-second through Thirty-sixth Congresses), Committee on Naval Affairs (Thirty-second Congress); delegate from Virginia to the Provisional Congress of the Confederacy; appointed commissioner of the Confederacy to Great Britain and France and while on his way to his post was taken from the British mail steamer Trent November 8, 1861, and confined in Fort Warren, Boston Harbor; released in January 1862; proceeded to London and represented the Confederacy until its downfall in April 1865; resided in Canada after the close of the war until 1868, when he returned to Virginia; died at "Clarens," near the city of Alexandria, Va, April 28, 1871; interment in Christ Church Episcopal Cemetery, Alexandria, Va. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/M000216] Virginia Delegation (This negotiation)
John S. Millson Visualize (October 1, 1808 — March 1, 1874) John Singleton Millson, a Representative from Virginia; born in Norfolk, Va., October 1, 1808; pursued an academic course; studied law; was admitted to the bar in 1829 and commenced practice in Norfolk; elected as a Democrat to the Thirty-first and to the five succeeding Congresses (March 4, 1849-March 3, 1861); chairman, Committee on Revolutionary Pensions (Thirty-second Congress); resumed the practice of law; died in Norfolk, Va., March 1, 1874; interment in Cedar Grove Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/M000780] Virginia Delegation (This negotiation)
Roger A. Pryor Visualize (July 19, 1828 — March 14, 1919) Roger Atkinson Pryor, a Representative from Virginia; born near Petersburg, Dinwiddie County, Va., July 19, 1828; was graduated from Hampden-Sydney College, Virginia, in 1845 and from the University of Virginia at Charlottesville in 1848; studied law; was admitted to the bar in 1849 and practiced a short time in Petersburg, but abandoned law on account of ill health; engaged on the editorial staff of the Washington Union in 1852 and the Richmond Enquirer in 1854; appointed special United States Minister to Greece in 1854; returned and established The South in 1857; associated himself with the staff of the Washington States; elected as a Democrat to the Thirty-sixth Congress to fill the vacancy caused by the death of William O. Goode and served from December 7, 1859, to March 3, 1861; during the Civil War served in the Confederate Army as a colonel in 1861 and brigadier general in 1863; later resigned his commission and reenlisted as a private soldier; member of the Virginia Confederate House of Representatives; captured by the Union troops in November 1864 and confined in Fort Lafayette, but soon afterward was released; moved to New York City and practiced law 1866-1890; delegate to the Democratic National Convention in 1876; judge of the court of common pleas of New York 1890-1894; justice of the New York Supreme Court 1894-1899; retired upon reaching the age limit; appointed official referee by the appellate division of the supreme court April 10, 1912, and served until his death in New York City March 14, 1919; interment in Princeton Cemetery, Princeton, N.J. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/P000558] Virginia Delegation (This negotiation)
Joseph Segar Visualize (June 1, 1804 — April 30, 1880) Joseph Eggleston Segar, a Representative from Virginia; born in King William County, Va., June 1, 1804; attended the common schools; studied law; was admitted to the bar and practiced; held several local offices; member of the State house of delegates 1836-1838, 1848-1852, and 1855-1861; presented credentials as a Unionist Member-elect to the Thirty-seventh Congress from an election held on October 24, 1861, but the House on February 11, 1862, decided he was not entitled to the seat; subsequently elected to the same Congress and served from March 15, 1862, to March 3, 1863; presented credentials as a Member-elect to the Thirty-eighth Congress, but was declared not entitled to the seat by resolution of May 17, 1864, presented credentials on February 17, 1865, as a United States Senator-elect to fill the vacancy in the term commencing March 4, 1863, caused by the death of Lemuel J. Bowden, but was not permitted to take his seat; presented credentials as a Member-elect to the Forty-first Congress, but was not permitted to qualify; unsuccessful Republican candidate for election in 1876 to the Forty-fifth Congress; member of Spanish Claims Commission, 1877-1880; died on a steamer while en route from Norfolk, Va., to Washington, D.C., April 30, 1880; interment in St. John's Cemetery, Hampton, Va. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/S000227] Virginia Delegation (This negotiation)
William Smith Visualize (September 6, 1797 — May 18, 1887) William Smith, a Representative from Virginia; born in Marengo, King George County, Va., September 6, 1797; attended private schools in Virginia and Plainfield Academy in Connecticut; studied law; was admitted to the bar and commenced practice in Culpeper, Culpeper County, Va., in 1818; established a line of United States mail and passenger post coaches through Virginia, the Carolinas, and Georgia in 1831; member of the State senate from 1836 to 1841, when he resigned; successfully contested as a Democrat the election of Linn Banks to the Twenty-seventh Congress and served from March 4, 1841, to March 3, 1843; unsuccessful candidate for reelection in 1842 to the Twenty-eighth Congress; moved to Fauquier County; Governor of Virginia 1846-1849, and unsuccessful candidate for election to the United States Senate during that period; moved to California in April 1849; president of the first Democratic State convention in 1850; returned to Virginia in December 1852; elected to the Thirty-third and to the three succeeding Congresses (March 4, 1853-March 3, 1861); during the Civil War served in the Confederate Army as colonel of the Forty-ninth Regiment of Virginia Infantry, and subsequently was promoted to brigadier general and major general; served in the Confederate Congress in 1862; again Governor of Virginia in 1864; returned to his estate, ``Monterosa,'' near Warrenton, Va., in June 1865; engaged in agricultural pursuits; member of the State house of delegates 1877-1879; died in Warrenton, Va., May 18, 1887; interment in Hollywood Cemetery, Richmond, Va. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/S000627] Virginia Delegation (This negotiation)
Charles H. Upton Visualize (August 23, 1812 — June 17, 1877) Charles Horace Upton, a Representative from Virginia; born in Salem, Mass., August 23, 1812; attended the public schools; was graduated from Bowdoin College, Brunswick, Maine, in 1834; moved to Falls Church, Va., in 1836 and engaged in agricultural and literary pursuits; held several local offices; presented credentials as a Unionist Member-elect to the Thirty-seventh Congress under an election held on May 23, 1861, and served until February 27, 1862, when the House declared he was not entitled to the seat; appointed by President Lincoln in 1863 United States consul to Switzerland and served from July 9, 1863, until his death in Geneva, Switzerland, June 17, 1877; interment in the Congressional Cemetery, Washington, D.C. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/U000030] Virginia Delegation (This negotiation)
Kellian Whaley Visualize (6 May, 1821 -- 20 May, 1876) Whaley was an American businessman and politician. Born in Utica, N.Y., Whaley was elected as a Unionist from Virginia to the Thirty-seventh Congress. Whaley was elected as an Unconditional Unionist from West Virginia to the Thirty-eighth and to the succeeding Congress. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Virginia Delegation (This negotiation) , West Virginia Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , West Virginia Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65)
Waitman T. Willey Visualize (18 October, 1811 -- 2 May, 1900) Willey was an American lawyer and politician representing both Virginia and West Virginia. Born in Monongalia County, Va., Willey studied law and was admitted to the bar in 1833. Willey participated in the Virginia State constitutional convention of 1850 and 1851 and later participated as a delegate to West Virginia's State constitutional convention. Afterwards, Willey was elected as a Unionist to the United States Senate from Virginia to fill the vacancy caused by the expulsion of James M. Mason. After West Virginia was admitted into the union, Willey was elected as a Unionist to the United States Senate representing West Virginia in 1862 and was reelected in 1865 as a Republican. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] West Virginia Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , West Virginia Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Virginia Delegation (This negotiation) , West Virginia Delegation (United States Fifteenth Amendment)