Tennessee Delegation

This is one of the 45 delegations in the convention, accounting for 10 of 329 people who took part.

Members (10):

Name Visualize Details Delegations
Samuel M. Arnell Visualize "(May 3, 1833 -- July 20, 1903) Samuel Mayes Arnell was a(n) lawyer, public servant, postmaster, superintendent, and American politician. He was born in Zion Settlement, near Columbia, Maury County, Tennessee. He studied law and was admitted to the bar. He served as a member of the constitutional convention of Tennessee (1865), served in the State house of representatives (1865 and 1866), was a postmaster of Columbia (1879 - 1884), and superintendent of schools (1884 - 1886). Samuel was elected as an Unconditional Unionist to the 39th Congress, was reelected as a Republican to the 40th and 41st Congresses (July 24, 1866 - March 3, 1871), and served as chairman on the Committee on Expenditures in the Department of State (40th Congress) and Committee on Education and Labor (41st Congress). He was not reelected in 1870. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=A000286]" Tennessee Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Tennessee Delegation (This negotiation)
Roderick R. Butler Visualize "April 9, 1827 -- August 18th, 1902" Roderick Randum Butler was a(n) tailor, lawyer, postmaster, soldier, public servant, judge, and American politician. He was born in Wytheville, Virginia and moved to Taylorsville, Tennessee. Roderick studied law and was admitted to the bar in 1853. He was delegate to the Republican National Conventions (1864,1872, and 1876), delegate to the Tennessee state constitutional convention (1865), county judge, judge of the 1st circuit of Tennessee, chairman of the first state Republican executive committee of Tennessee, delegate to the Baltimore Border State Convention, president of the Republican state conventions (1869 and 1882), and member of the Tennessee state house of representatives (1879-1885). Butler served as a major of the First Battalion of the Tennessee Militia, in the Union Army as lieutenant colonel of the 13th Regiment of the Tennessee volunteer Cavalry (November 5, 1863 - April 25, 1864). Roderick also served as postmaster of Taylorsville and a member of the Tennessee state senate (1859 -1863 and 1893 -1901). Roderick was elected as a Republican to the 40th, 41st, 42nd, 43rd, 44th, and 50th Congresses (March 4, 1867 - March 3, 1875 and March 4, 1887 - March 3, 1889). Butler was censured by the U.S. House of Representatives (March 17, 1870) for selling an appointment to the United States Military Academy West Point. He was not elected to the 44th of 51st Congresses. During his time on Congress he served as chairman on the Committee on the Militia (43rd Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=B001188]" Tennessee Delegation (This negotiation)
Joseph S. Fowler Visualize "(August 31, 1820 -- April 1, 1902) Joseph Smith Fowler was a(n) teacher, professor of mathematics at a college, lawyer, comptroller, and American politician. He was born in Steubenville, Jefferson County, Ohio and moved to Tennessee. Joseph studied law and was admitted to the bar in 1861. He was president of Howard Female College, Gallatin, Tennessee (1856 - 1861) and comptroller of Tennessee (1862-1865). Fowler was elected as a Unionist to the United States Senate (July 24, 1866 - March 3, 1871) and served as chairman on the Committee on Engrossed Bills (40th Congress). He was not reelected. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=F000324]" Tennessee Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Tennessee Delegation (This negotiation)
Isaac R. Hawkins Visualize "(May 16, 1818 -- August 12, 1880) Isaac Roberts Hawkins was a(n) farmer, lawyer, soldier, judge, public servant, and American politician. Hawkins was born close to Columbia, Maury County, Tennessee. He studied law and was admitted to the bar in in 1843. He was a delegate from Tennessee to the peace conference in Washington D. C., in an effort to prevent the impending war (1861), Judge of the circuit court (1862), commissioned by Governor Brownlow as one of the chancellors of Tennessee but declined (July 1865), and was a delegate to the Republican National Convention (1868). He served as a lieutenant in the Mexican War, entered in the Union Army as lieutenant colonel of the 7th Regiment, Tennessee Volunteer Calvary, was captured with his regiment and was imprisoned (1864 - August 1864), and was in command of the Cavalry force in western Kentucky until the end of the Civil War. Hawkins was elected as a Unionist to the 39th congress and as a Republican to the 40th and 41st Congresses (July 24, 1866 - March 3, 1871), where he served as chairmen on the Committee on Mileage (41st Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=H000370]" Tennessee Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Tennessee Delegation (This negotiation)
Horace Maynard Visualize "(August 30, 1814 -- May 3, 1882) Horace Maynard was a(n) teacher, lawyer, publican servant, minister, Postmaster General, and American politician. Maynard was born in Westboro, Worcester County, Massachusetts and moved to Tennessee. He studied law and was admitted to the bar in 1844. He was a presidential elector on the Whig ticket and Republican ticket in 1852 and 1864, attorney general of Tennessee (1863-1865), delegate to the Southern Loyalist Convention at Philadelphia (1866), unsuccessful Republican candidate for Governor of Tennessee (1874), Minister to Turkey (March 9, 1875 - May 1880), and was appointed Postmaster General in the Cabinet of President Hayes (June 2, 1880 - March 5, 1881). He was not elected as a Whig to the 33rd Congress in 1853. Maynard was elected as an American Party candidate, Opposition Party candidate, and Unionist in the 35th, 36th, and 37th Congresses respectively (March 4, 1857 - March 3, 1863). He was elected as a Unconditional Unionist to the 39th Congress and as a Republican to the 40th, 41st, 42nd, 43rd Congresses and was not reelected in 1874 (July 24, 1866 - March 3, 1875). During his time on Congress he served as chairmen on the Committee on Banking and Currency (43rd Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=M000284]" Tennessee Delegation (The Road to Civil War) , Tennessee Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Tennessee Delegation (This negotiation)
James Mullins Visualize "(September 15, 1807 -- June 26, 1873) James Mullins was a(n) millwright, soldier, sheriff, public servant, and American politician. He was born in Bedford County, Tennessee. James was colonel of the State militia (1831), sheriff of Bedford County (1840-1846), member of the state house of representatives (1865 -1867), and was compelled to flee from his home because of his loyalty to the Union. Mullins was elected as a Republican to the 40th Congress (March 4, 1867 - March 3, 1869). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=M001073]" Tennessee Delegation (This negotiation)
David A. Nunn Visualize "(July 26, 1833 -- September 11, 1918) David Alexander Nunn was a(n) lawyer, public servant, minister resident, secretary of state, collector of internal revenue, and American politician. He was born close to Brownsville, Haywood County, Tennessee. David studied law and was admitted to the bar in 1853. He served as a presidential elector on the Constitutional Union Ticket (1860), presidential elector on the Republican ticket (1864), member of the state house of representatives (1865 -1867), appointed by President Grant as Minister Resident to Ecuador (April 21, 1869 - November 2, 1869), secretary of state of Tennessee (1881 - 1885), and appointed Collector of internal revenue at Nashville, Tennessee (July 20,1897 - his resignation January 17, 1902). Nunn was elected as a Republican to the 40th Congress and 43rd Congress (March 4, 1867 - March 3, 1869 & March 4, 1873 - March 3, 1875). David was not elected as an independent Republican in 1868 or to the 1874 election. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=N000170]" Tennessee Delegation (This negotiation)
David T. Patterson Visualize "(February 28, 1818 -- November 3, 1891) David Trotter Patterson was a(n) lawyer, manufacturer, judge, farmer, and American politician. He was born at Cedar Creek, Green County, Tennessee. David studied law and was admitted to the bar in 1841. He served as a judge of the 1st circuit court of Tennessee (1854 -1863). Patterson was elected as a Democrat to the United States Senate, he presented his credentials (July 26, 1866), took the oath of office (July 28, 1866), and served July 28th, 1866 to March 3, 1869 after the Senate resolved a challenge to his credentials. Patterson was not reelected. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=P000110]' Tennessee Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Tennessee Delegation (This negotiation)
William B. Stokes Visualize "(September 9, 1814 -- March 14, 1897) William Brickly Stokes was a(n) farmer, public servant, supervisor, soldier, lawyer, and American politician. Stokes was born in Chatham County, North Carolina and moved to Tennessee. He studied law and was admitted to the bar in 1867. He was a member of the State house of representatives (1849 - 1852), State senate (1855 and 1856), and was a supervisor of internal revenue for Tennessee. He entered the Union Army (May 15, 1862) as a major of Tennessee Volunteers, was promoted to colonel and then major general until he was honorably discharged (March 10 , 1865). He was elected as an Opposition Party to the 36th Congress (March 4, March 3, 1861). Stokes was also elected as an Unconditional Unionist to the 39th and as a Republican to the 40th and 41st Congresses (July 24, 1866 - March 3, 1871), was not elected to the 42nd Congress. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=S000950]" Tennessee Delegation (The Road to Civil War) , Tennessee Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Tennessee Delegation (This negotiation)
John Trimble Visualize "(February 7, 1812 -- February 23, 1884) John Trimble was a(n) private tutor, lawyer, public servant, and American politician. He was born in Roane County, Tennessee. Trimble studied law and was admitted to the bar. He served as attorney general of Tennessee (1836 - 1842), member of the state house of representatives (1843 & 1844), member of the state senate (1845, 1846, 1859, 1861, and 1865-1867), and United States Attorney (April 1862 -August 1864). John was elected as a Republican to the 40th Congress (March 4, 1867 - March 3, 1869). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=T000374]" Tennessee Delegation (This negotiation)