Daniel W. Voorhees

Quill platform ID: p4434.

(26 September, 1827 -- 10 April, 1897) Voorhees was an American lawyer and politician. Born in Liberty Township, Butler County, Ohio, Voorhees moved with his parents to Indiana. Voorhees was admitted to the bar in 1851 and commenced practice in Covington, Indiana. Voorhees was elected as a Democrat to the Thirty-seventh and Thirty-eighth Congresses, presented credentials as a Member-elect to the Thirty-ninth Congress, and served from March 4, 1865 to February 23, 1866, when he was succeeded by Henry D. Washburn, who contested the election. Voorhees was elected to the Forty-first and Forty-second Congresses serving from March 4, 1869 to March 3, 1873. Voorhees was then appointed as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy brought by the death of Oliver H. P. T. Morton. Voorhees was reelected in 1885 and again in 1891. Voorhees served from November 6, 1877 to March 3, 1897. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp]

Member of Indiana Delegation—The Road to Civil War, Indiana Delegation—United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866, Indiana Delegation—United States Thirteenth Amendment 1863-65, Indiana Delegation—United States Nineteenth Amendment and Edmunds Tucker Act.

Resources (0):

Resource Collections (0):

None

Resource Items (0):

None