Stevenson Archer

Quill platform ID: p11272.

"(February 28, 1827 -- August 2, 1898) Stevenson Archer was a(n) lawyer, public servant, and American politician. Archer was born at 'Medical Hall', Harford County, Maryland. He studied law and was admitted to the bar in 1850. Stevenson served as a member of the state house of delegates (1854). Archer was elected as a Democrat to the 40th, 41st, 42nd, and 43rd, Congresses (March 4, 1867 - March 3, 1875) and was not reelected. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=A000274]"

Member of Maryland Delegation—United States Fifteenth Amendment.

Resources (0):

Resource Collections (0):

None

Resource Items (0):

None