John Covode

Quill platform ID: p11271.

"(March 17, 1808 -- January 11, 1871) John Covode was a(n) farmer, manufacturer, public servant and American politician. He was born in West Fairfield, Westmoreland County, Pennsylvania. Covode served as a delegate to the Union National Convention at Philadelphia (1866). He was elected as an Opposition Party to the 34th Congress and as a Republican to the 35th, 36th, 37th and 40th Congresses (March 4, 1855 - March 3, 1863 & March 4, 1867 - March 3, 1869). Contested with Henry Roster the election to the 41st Congress and served (February 9, 1870 - his death January 11, 1871). During his time on Congress, he served as chairman on the Committee on Public Expenditures (37th Congress) and as chairman on the committee on Public Buildings and Grounds (40th Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=C000818]"

Member of Pennsylvania Delegation—United States Fifteenth Amendment, Pennsylvania Delegation—The Civil Rights Act of 1875, Pennsylvania Delegation—The Road to Civil War.

Resources (0):

Resource Collections (0):

None

Resource Items (0):

None