Wisconsin Delegation

This is one of the 45 delegations in the convention, accounting for 8 of 449 people who took part.

Members (8):

Name Visualize Details Delegations
James R. Doolittle Visualize (3 January, 1815 -- 23 July, 1897) Doolittle was an American lawyer and politician. Born in Hampton, N.Y., Doolittle studied law and was admitted to the bar in 1837. Doolittle moved to Wisconsin in 1851 and afterwards was elected as a Republican to the United States Senate in January 1857 and reelected in 1863. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Wisconsin Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Wisconsin Delegation (This negotiation) , Wisconsin Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Wisconsin Delegation (United States Fifteenth Amendment)
Charles Durkee Visualize (December 10, 1805 — January 14, 1870) Charles Durkee, a Representative and a Senator from Wisconsin; born in Royalton, Windsor County, Vt., December 10, 1805; attended the common schools and the Burlington (Vt.) Academy; engaged in mercantile pursuits; moved to Wisconsin in 1836 and was one of the founders of Southport, now Kenosha; engaged in agricultural pursuits and lumbering; member, Territorial legislature 1836-1838, 1847-1848; elected as a Free-Soiler to the Thirty-first and Thirty-second Congresses (March 4, 1849-March 3, 1853); delegate to the World's Peace Convention in Paris; elected as a Republican to the United States Senate and served from March 4, 1855, to March 3, 1861; Governor of Utah Territory from 1865 until failing health compelled him to resign; died in Omaha, Nebr., January 14, 1870; interment in Green Ridge Cemetery, Kenosha, Wis. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/D000573] Wisconsin Delegation (This negotiation)
Luther Hanchett Visualize (October 25, 1825 — November 24, 1862) Luther Hanchett, a Representative from Wisconsin; born in Middlebury, Portage County, Ohio, October 25, 1825; attended the common schools; studied law; was admitted to the bar in 1846 and commenced practice in Fremont, Ohio; moved to Portage County, Wis., in 1849; engaged in lumber and mining enterprises; county attorney two years; member of the State senate 1856-1860; elected as a Republican to the Thirty-seventh Congress and served from March 4, 1861, until his death in Plover, Portage County, Wis., November 24, 1862; interment in Plover Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/H000145] Wisconsin Delegation (This negotiation)
Timothy O. Howe Visualize (24 February, 1816 -- 25 March, 1883) Howe was an American lawyer and politician. Born in Androscoggin County, Maine, Howe studied law and was admitted to the bar in 1839. Howe moved to Wisconsin in 1845 and afterwards in 1860, was elected as a Republican to the United States Senate. Howe was reelected in 1866 and 1872. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress, 1774- Present', available at http://bioguide.congress.gov/biosearch/biosearch.asp] Wisconsin Delegation (United States Fourteenth Amendment & The Civil Rights Act of 1866) , Wisconsin Delegation (United States Thirteenth Amendment 1863-65) , Wisconsin Delegation (This negotiation) , Wisconsin Delegation (United States Nineteenth Amendment and Edmunds Tucker Act) , Wisconsin Delegation (United States Fifteenth Amendment)
Charles H. Larrabee Visualize (November 9, 1820 — January 20, 1883) Charles Hathaway Larrabee, a Representative from Wisconsin; born in Rome, N.Y., November 9, 1820; moved with his father to Ohio; attended Granville College; studied engineering and law; was admitted to the bar in 1841 and commenced practice in Pontotoc, Miss.; moved to Chicago, Ill., in 1844 and continued the practice of law; city attorney in 1846 and 1847; moved to Horicon, Wis., in 1847 and practiced law; delegate to the State constitutional convention in 1847; judge of the third judicial circuit and of the State supreme court 1848-1858; resigned; elected as a Democrat to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); unsuccessful candidate for reelection in 1860 to the Thirty-seventh Congress; during the Civil War served in the Union Army from April 17, 1861, until his resignation in September 1863 and was promoted from lieutenant to colonel; moved to California in 1864 and practiced law in San Bernardino and also in Salem, Oreg., and Seattle, Wash.; was seriously injured in a railroad accident at Tehachapi, Calif., which resulted in his death in Los Angeles, Calif., on January 20, 1883; interment in the Masonic Cemetery, San Francisco, Calif. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/L000099] Wisconsin Delegation (This negotiation)
John F. Potter Visualize (May 11, 1817 — May 18, 1899) John Fox Potter, a Representative from Wisconsin; born in Augusta, Maine, May 11, 1817; attended the common schools and Phillips Exeter Academy, Exeter, N.H.; studied law; was admitted to the bar in 1837 and commenced practice in East Troy, Wis.; judge of Walworth County 1842-1846; member of the State assembly in 1856; delegate to the Whig National Conventions in 1852 and 1856 and to the Republican National Conventions in 1860 and 1864; elected as a Republican to the Thirty-fifth, Thirty-sixth, and Thirty-seventh Congresses (March 4, 1857-March 3, 1863); chairman, Committee on Revolutionary Pensions (Thirty-sixth Congress), Committee on Public Lands (Thirty-seventh Congress); unsuccessful candidate for reelection in 1862 to the Thirty-eighth Congress; consul general of the United States to the British Provinces in North America from 1863 to 1866, residing in Montreal, Canada; practiced law in East Troy, Wis., and died there May 18, 1899; interment in Oak Ridge Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/P000465] Wisconsin Delegation (This negotiation)
A. Scott Sloan Visualize (June 12, 1820 — April 8, 1895) Andrew Scott Sloan, (brother of Ithamar Conkey Sloan), a Representative from Wisconsin; born in Morrisville, Madison County, N.Y., June 12, 1820; attended the public schools and Morrisville Academy; studied law; was admitted to the bar in 1842 and commenced practice in Morrisville, N.Y.; clerk of the Madison County Court 1847-1849; moved to Wisconsin in 1854 and settled at Beaver Dam, Dodge County, where he continued the practice of law; member of the State assembly in 1857; mayor of Beaver Dam in 1857, 1858, and again in 1879; appointed in 1858 as judge of the circuit court for the third district; elected as a Republican to the Thirty-seventh Congress (March 4, 1861-March 3, 1863); was not a candidate for renomination in 1862; resumed the practice of law; unsuccessful candidate of the Union Party for election in 1864 to the Thirty-ninth Congress; clerk of the United States District Court for Wisconsin 1864-1866; judge of the Dodge County Court 1868-1874; attorney general of Wisconsin 1874-1878; judge of the circuit court for the thirteenth judicial district from January 1882 until his death; died at Beaver Dam, Wis., on April 8, 1895; interment in Oakwood Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/S000490] Wisconsin Delegation (This negotiation)
Cadwalader C. Washburn Visualize "(April 22, 1818 -- May 15, 1882) Cadwalader Colden Washburn was a(n) teacher, employed in a geological survey, surveyor, lawyer, public servant, soldier, manufacturer of flower and wood, and American politician. He was born in Livermore, Androscoggin County, Maine and moved to Iowa, and then Wisconsin. Cadwalader studied law and was admitted to the bar in 1842. He was employed in a geological survey of Iowa, elected surveyor of Rock Island County, Illinois, founder of the Mineral Point Bank (1852), governor of Wisconsin (1872-1874) and delegate to the peace convention in Washington D.C. (1861) to prevent the Civil War. Washburn served in the Union Army as a colonel of the 2nd Regiment in the Wisconsin Volunteer Cavalry (February 6, 1862), brevetted brigadier general of Volunteers (July 16, 1862), major general (November 29,1862), and resigned May 25, 1865. Cadwalader was elected as a Republican to the 34th, 35th, 36th, 40th, and 41st Congresses (March 4, 1855 - March 3, 1861 & (March 4, 1867 - March 3, 1871) and was not elected in 1860 or in 1870. During his time on Congress, he served as chairman on the Committee on Private Land Claims (36th Congress) and chairman on the Committee on Expenditures on Public Buildings (40th congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=W000170]" Wisconsin Delegation (This negotiation) , Wisconsin Delegation (United States Fifteenth Amendment)