Texas Delegation

This is one of the 45 delegations in the convention, accounting for 4 of 449 people who took part.

Members (4):

Name Visualize Details Delegations
Andrew J. Hamilton Visualize (January 28, 1815 — April 11, 1875) Andrew Jackson Hamilton, (brother of Morgan Calvin Hamilton), a Representative from Texas; born in Huntsville, Madison County, Ala., January 28, 1815; attended the common schools; studied law; was admitted to the bar in Talladega, Ala., in 1841; moved to Texas and commenced the practice of law in Lagrange, Fayette County, in 1846; attorney general of the State in 1850; member of the State house of representatives 1851-1853; elected as an Independent Democrat to the Thirty-sixth Congress (March 4, 1859-March 3, 1861); was not a candidate for renomination in 1860; moved to New Orleans, La., in 1862; during the Civil War was commissioned brigadier general of Volunteers November 14, 1862; appointed by President Lincoln Military Governor of Texas in 1862; appointed provisional Governor by President Johnson in 1865; justice of the supreme court of Texas in 1866; delegate to the Loyalist convention at Philadelphia in 1866; unsuccessful candidate for Governor of Texas in 1869; died in Austin, Tex., April 11, 1875; interment in Oakwood Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/H000103] Texas Delegation (This negotiation)
John Hemphill Visualize (December 18, 1803 — January 4, 1862) John Hemphill, (Uncle of John James Hemphill and great-great-uncle of Robert Witherspoon Hemphill), a Senator from Texas; born in Chester District, S.C., December 18, 1803; attended the common schools; taught school; graduated from Jefferson College in 1825; studied law; admitted to the bar in 1829 and commenced practice in Sumter, S.C.; edited a nullification newspaper in 1832 and 1833; second lieutenant in the war with the Seminole Indians in 1836; moved to Texas in 1838 and practiced law; elected judge of the fourth judicial district of Texas 1840-1842; adjutant general on a military expedition to the Rio Grande in 1842; member of the state constitution convention in 1845; chief justice of the supreme court of Texas 1846-1858; elected as a Democrat to the United States Senate and served from March 4, 1859, until his expulsion by Senate resolution on July 11, 1861; representative of Texas in the Congress of the Confederate States of America until his death; died in Richmond, Va., January 4, 1862; interment in State Cemetery, Austin, Tex. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/H000468] Texas Delegation (This negotiation)
John H. Reagan Visualize (October 8, 1818 — March 6, 1905) John Henninger Reagan, a Representative and a Senator from Texas; born in Sevierville, Sevier County, Tenn., October 8, 1818; attended the common schools and private academies; moved to Texas in 1839, joined the republic's army, and participated in campaigns against the Cherokee Indians; deputy State surveyor of the public lands 1839-1843; studied law; admitted to the bar in 1848 and practiced in Buffalo and Palestine, Tex.; member, State house of representatives 1847-1849; judge of the district court 1852-1857, when he resigned; elected as a Democrat to the Thirty-fifth and Thirty-sixth Congresses (March 4, 1857-March 3, 1861); elected to the secession convention of Texas in 1861; deputy to the Provisional Congress of the Confederacy; postmaster general of the Confederacy from 1861 until the close of the war; also appointed Acting Secretary of the Treasury of the Confederacy for a short time preceding the close of the war; imprisoned at Fort Warren for several months after the war; member of the State constitutional convention in 1875; elected as a Democrat to the Forty-fourth and to the five succeeding Congresses (March 4, 1875-March 3, 1887); had been reelected to the Fiftieth Congress but resigned March 4, 1887, to become Senator; chairman, Committee on Commerce (Forty-fifth, Forty-sixth, Forty-eighth, and Forty-ninth Congresses); elected as a Democrat to the United States Senate and served from March 4, 1887, until June 10, 1891, when he resigned; returned to Texas and was appointed a member of the railroad commission of the State and served as chairman 1897-1903; died in Palestine, Anderson County, Tex., March 6, 1905; interment in East Hill Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/R000098] Texas Delegation (This negotiation) , Texas Delegation (United States Nineteenth Amendment and Edmunds Tucker Act)
Louis T. Wigfall Visualize (April 21, 1816 — February 18, 1874) Louis Trezevant Wigfall, a Senator from Texas; was born near Edgefield, Edgefield District, S.C., April 21, 1816; pursued classical studies; attended the University of Virginia and graduated from South Carolina College (now the University of South Carolina) at Columbia in 1837; served as a lieutenant of Volunteers in the Seminole War in Florida in 1835; attended the law department of the University of Virginia at Charlottesville; admitted to the bar in 1839 and commenced practice in Edgefield, S.C.; moved to Marshall, Tex., in 1848; member, State house of representatives 1849-1850; member, State senate 1857-1860; elected as a Democrat to the United States Senate to fill the vacancy caused by the death of J. Pinckney Henderson and served from December 5, 1859, until March 23, 1861, when he withdrew; expelled from the Senate on July 11, 1861, for support of the rebellion; served in the Confederate Army during the Civil War; represented the State of Texas in the Confederate Congress; after the war moved to London, England; returned to the United States in 1873 and settled in Baltimore, Md.; died in Galveston, Tex., February 18, 1874; interment in the Episcopal Cemetery. [Source: “Biographical Directory of the United States Congress, 1774 - Present,” available at https://bioguide.congress.gov/search/bio/W000447] Texas Delegation (This negotiation)