North Carolina Delegation

This is one of the 45 delegations in the convention, accounting for 9 of 329 people who took part.

Members (9):

Name Visualize Details Delegations
Joseph C. Abbott Visualize "(July 15, 1825 -- October 8, 1881) Joseph Carter Abbot was a(n) lawyer, owner and editor of a newspaper, general, soldier, collector of port, inspector of posts, establisher of a town, manufacturer of lumber, editor of multiple newspapers, special agent, and American politician. He was born in Concord, New Hampshire and moved to Wilmington, North Carolina. Abbot was a owner and editor of the Daily American (1852-1856), editor of the Boston Atlas (1859), and editor of the Washington Post. He served as a member of the commission to adjust the boundary between New Hampshire and Canada, delegate to the State constitution convention (1868), collector of the port of Wilmington, inspector of posts along the eastern line of the sourthern coast, established the town of Abbotsburg, North Carolina, and was employed as a special agent in the United States Treasury Department. Joseph was adjutant general of New Hampshire (1855 - 1861), served in the Union Army (1861 - 1865), breveted brigadier general, and was commandant of Wilmington, North Carolina. Abbot was elected as a Republican to the United States Senate (July 14, 1868 - March 3, 1871). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=A000006]" North Carolina Delegation (This negotiation)
Nathaniel Boyden Visualize "(August 16, 1796 -- November 20, 1873) Nathaniel Boyden was a(n) teacher, lawyer, public servant, judge, and American politician. He was born in Conway, Massachusetts and moved to Stokes County, North Carolina in 1822. Boyden studied law and was admitted to the bar. He was a member of the state house of commons (1838 and 1840), member of the state senate (1844), member of the state constitutional convention (1865), and associate justice of the supreme court of North Carolina (1872 - his death November 20, 1873). Boyden was elected as a Whig to the 30th Congress (March 4, 1847 - March 4, 1849) and as a Conservative to the 40th Congress (July 13, 1868 - March 3, 1869). Nathaniel was not elected in 1848 and was not successful in contesting the election of Francis E. Shober to the 41st Congress. [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=B000722]" North Carolina Delegation (This negotiation)
John T. Deweese Visualize "(June 4, 1835 -- July 4, 1906) John Thomas Deweese was a(n) lawyer, soldier, register in bankruptcy, public servant, American politician. He moved to Van Buren, Crawford County, Arkansas and moved to North Carolina. John studied law and was admitted to the bar in 1856. He was appointed register in bankruptcy for North Carolina and a delegate to the Democratic National Convention (1876). Deweese served in the Union Army as a lieutenant of Company E 24th Regiment Indiana Volunteer Infantry (July 6, 1861 - February 15, 1862), mustered in as a captain of Company F 4th Indiana Calvary (August 8, 1862), promoted to colonel, upon reorganization of army was made a second lieutenant of the 8th United States Infantry (July 24, 1866 - August 14, 1867). John was elected as a Republican to the 40th and 41st Congress (July 6, 1868 - his resignation February 29, 1870) where he resigned pending the investigation of certain appointments of the United States Military and Naval Academies. John was censured by the United States House of Representatives (March 1, 1870) for selling an appointment to the United States Naval Academy. During his time on Congress, he served as chairmen on the Committee on Expenditures in the Department of the Interior (41st Congress) and on the Committee on Revolutionary Pensions (41st Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=D000291]" North Carolina Delegation (This negotiation)
Oliver H. Dockery Visualize "(August 12, 1830 -- March 21, 1906) Oliver Hart Dockery was a(n) farmer, public servant, consul general, and American politician. He was born close to Rockingham, Richmond County, North Carolina. Oliver was a member of the state house of representatives (1858 and 1859), served in the Confederate service but withdrew, member of the state constitutional convention (1875), unsuccessful Governor (1888), and appointed United States consul general at Rio De Janeiro, Brazil (June 14, 1889 -- July 1, 1893). Oliver was elected as a Republican to the 40th and 41st Congress (July 13, 1869 - March 3, 1871) and was not elected in 1870. During his time on Congress, he served as chairman on the Committee on the Freedmen's Bureau (41st Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=D000386]" North Carolina Delegation (This negotiation)
John R. French Visualize "(May 28, 1819 -- October 2, 1890) John Robert French was a(n), printer, publisher, associate editor, editor, public servant, member of a board, sergeant at arms, secretary of a commission, and American politician. He was born in Gilmanton, Belknap County, New Hampshire. John was a publisher and associate editor of the New Hampshire Statesman at Concord; editor of the Eastern Journal at Biddeford, Maine; editor of the Telegraph; editor of the Press; editor of the Cleveland Morning Leader; and editor of the Boise City Sun. He was also a member of the State house of representatives (1858 - 1859), appointed by Secretary Chase to a position in the Treasury Department (1861), member of the board of direct-tax commissioners for the State of North Carolina (1864), delegate to the state constitutional convention (1867), sergeant at arms of the United States Senate (March 22, 1869 - March 24, 1879, and appointed secretary of the Ute Commission (July 1880). French was elected as a Republican to the 40th Congress (July 6, 1868 - March 3, 1869) and was not reelected 1868. [Source: 'Biographical Directory of the United States congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=F000378]" North Carolina Delegation (This negotiation)
David Heaton Visualize "(March 10, 1823 -- June 25, 1870) David Heaton was a(n) lawyer, public servant, special agent, auditor, and American politician. He was born in Hamilton, Butler County, Ohio and moved to Minnesota and then New Bern, North Carolina. David studies law and was admitted to the bar. He served in the Ohio state senate (1855), member of the State senate of Minnesota (1858-1863), appointed Third Auditor of the Treasury (1854) but declined, member of the constitutional convention of North Carolina (1867), and special agent of the Treasury Department and the United States depository in New Bern, North Carolina (1863). Heaton was elected as a Republican to the 40th and 41st Congress (July 15, 1868 - his death June 25, 1870). He was reelected to the 42nd Congress but died before he could take his seat. During his time on Congress he served as chairman on the Committee on Coinage, Weights, and Measures (41st Congress). [Source: 'Biographical Directory of the United States congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=H000432]" North Carolina Delegation (This negotiation)
Alexander H. Jones Visualize "July 21, 1822 -- January 29, 1901) Alexander Hamilton Jones was a(n) merchant, soldier, public servant, and American politician. He was born in Buncombe County, North Carolina. Alexander enlisted in the Union Army in 1863, was captured in east Tennessee while raising a regiment of Union Volunteers and imprisoned, escaped (November 14, 1864), and rejoined the Union forces in Cumberland, Maryland. He served as a member of the state convention (1865). Jones was elected as a Republican to the 40th and 41st Congress (July 6, 1868 - March 3, 1871). He was elected to the 39th Congress but was not permitted to qualify and was not elected in 1870. [Source: 'Biographical Congress of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=J000208]" North Carolina Delegation (This negotiation)
Israel G. Lash Visualize "(August 18, 1810 -- April 1, 1878) Israel George Lash was a(n) merchant, cigar manufacturer, banker, public servant, and American politician. He was born in Bethania, Forsyth County, North Carolina. Lash was a delegate to the State constitutional Convention (1868). Israel was elected as a Republican to the 40th and 41st Congress (July 20, 1868 - March 4, 1871), was not elected in 1870. [Source: 'Biographical Congress of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=L000105]" North Carolina Delegation (This negotiation)
John Pool Visualize "(June 16, 1826 -- August 16, 1884) John Pool was a(n) lawyer, farmer, public servant, American politician. He was born close to Elizabeth City, Pasquotank County, North County. Pool studied law and was admitted to the bar in 1847. He served on the state senate (1856, 1858, 1864-1865), was an unsuccessful Whig candidate for governor (1860), and delegate to the State constitution convention (1865). John presented credentials (December 29, 1865), as a Republican Senator-elect to the United States Senate (February 8, 1866) but was not permitted to take his seat because the State had not been readmitted to representation. He was elected to the United States Senate (July 14, 1868 - March 3, 1873) and was not reelected. [Source: 'Biographical Congress of the United States Congress 1774 - Present', available at https://bioguideretro.congress.gov/Home/MemberDetails?memIndex=P000427]" North Carolina Delegation (This negotiation)